Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Karışık / Ynt: MANEVİ FARKINDALIK
« Son İleti Gönderen: yüksel 03 Aralık, 2017, 13:04:37 »
TANRI  HASRETİ

TANRI İÇİN DELİRMEK

607.Bir şey için delirmeniz gerekiyorsa,bunu dünyevi şeyler için yapmayın.Tanrı sevgisiyle delirin.
608.Bazı kişiler oğulları olmadığı için gözyaşlarına boğulur,bazıları zengin olamadıkları için üzüntüden kendilerini yer.Fakat kaçı Tanrıyı göremediği için kedere boğulup ağlar?Gerçekten çok az kişi!Doğrusu kim Tanrıyı arar,Onun için göz yaşı dökerse,Ona ulaşır.
609.Tanrı özlemi ile yanıp tutuştan kişinin gözü,yeme içmeyi bile görmez.
610.Gerçekten susamış birisi nehrin suyu çamurlu deyip,temiz su bulmak için kuyu kazmaz.Aynı şekilde gerçekten spiritüel anlamda  susamış birisi de elindeki dini göz ardı etmez,bu ister Hinduizm olsun,ister başka bir din olsun…
O kendisine bir din yaratmaya kalkmaz.Gerçekten susamış kişinin böyle teferruatlarla uğraşacak vakti yoktur.

TANRIYA ÖZLEMİN GERÇEK DOĞASI

611.Bir pinti altını nasıl arzularsa,sizin de kalbiniz Onu arzulasın.
612.Boğulan bir kişi nefes almak için nasıl can atıyorsa,Tanrıyı bulmadan önce,Rab için kalben böyle bir hasret duymalıdır.

615.Tanrıya olan Sevginizin ne kadar yoğun olması gerektiğini biliyor musunuz?Kendisini kocasına adamış bir kadının kocasına duyduğu sevgiye,bir pintinin istiflediği malına olan bağımlılığına,dünyevi zihniyetli bir kişinin dünyalıklarının peşinden koşmasına benzer.Kalbinizdeki Tanrı bu üç örneğin toplamı kadar yoğunsa,işte o zaman Ona ulaşabilirsiniz.
616.İsa bir gün deniz kıyısında dolaşırken,adanmışlardan biri yanına yaklaşıp ona:’’Efendim,kişi Tanrıya nasıl ulaşabilir?’’diye sordu.İsa,soruyu soran kişiyi yanına alarak doğruca suya doğru yürüdü ve onu suya daldırdı.Kısa bir süre sonra onu sudan çıkardı,kollarından tutarak sordu;’’Nasıl hissettin?’’Adam cevapladı;’’Son dakikamın geldiğini sandım.Çok çaresiz bir durumdu.’’Bunun üstüne İsa şöyle dedi;’’Nefese hasret kaldığın gibi,kalbin Tanrıya da hasret kalırsa,o zaman onu göreceksin.

619.Mayanın kıskacından kurtulmak için hangi araçları kullanmalıyız?Mayanın kıskacından kurtulmayı kim  hasretle arzularsa,bu kişiye Tanrının yolu kendiliğinden görünür.Sadece dur durak bilmeyen bir hasret gereklidir.

621.Kimin hasreti ve konsantrasyonu yüksekse,o kişi Tanrıya daha çabuk ulaşır.

628.Çocuk şöyle dedi;’’Anne,acıktığım zaman beni uyandır.’’Annesi şu şekilde cevapladı;’’Açlığın kendisi,seni uyandıracaktır.’’

630…Rab kalpten gelen,derin bir sevgiyle bir adanmışı tarafından çağrıldığında,fazla oyalanamaz.

Şri Ramakrişna Paramahansa/Yoga Sohbetleri
2
Karışık / Buddha Dedi ki:
« Son İleti Gönderen: BenSiz 28 Kasım, 2017, 16:10:07 »
1. Biz neyiz? Biz içselliğimizin meyvesiyiz. Bizi biz yapan içsel anlığımızdır, derinliğimizdir, zihnimizdir. İçimizde ne varsa biz oyuz. İçinden temiz olmayan işler geçeni ve temiz olmayan işleri yapanı acılar izleyecektir; tekerleklerin, arabayı çeken öküzün ayağını izlediği gibi.

2. Biz neyiz? Biz içselliklerimizin[14], anlığımızın, zihnimizin sonucuyuz. Bizi biz yapan içimizden geçenlerdir, zihnimizde ne varsa biz oyuz... İçinden temiz işleri geçireni, temiz işler yapanı mutluluk izler; mutluluk, tıpkı gölgesi gibi onun yanıbaşındadır...

3. “İncittiler beni, kırdılar beni, yendiler beni, aldattılar beni” diyerek sızlanıp durma; içini olumsuzluklarla doldurursan sevgisizlik sona ermez.

4. “İncittiler beni, kırdılar beni, yendiler beni, aldattılar beni” diye söylenerek ağlayıp durma; bu kötü yargıları içinden atarsan, seni yakan sevgisizlik de öyle uçar gider...

5. Bil ki, nefreti nefretle yenemezsin; nefreti aşkla yenebilirsin; bu, başlangıcı ve sonu olmayan ölümsüz bir ilkedir.

6. Çoğu kimse bu dünyada bir sona ulaşmamız gerektiğini bilmez, bunun ayrımına varmaz; oysa bunu bilmeyi başaranlar, kavgalarını bitirip giderler.

7. (Baştan çıkarıcı) Mara yalnızca kendi tatları ve zevkleri için yaşayanları, duygularını denetleyemeyenleri, çok yemek yiyenleri, tembel olanları, çaba göstermeyenleri yere yıkacaktır; rüzgârın zayıf ağacı yıktığı gibi.

8. Yalnızca kendi tatları ve zevkleri için yaşamayanları, duygularını iyi denetleyenleri, kararında yemek yiyenleri, inananları, erdemli olanları (Baştan Çıkarıcı) Mara sarsamaz; rüzgârın o koskoca dağları sarsamadığı gibi.

Dhammapada, Gerçeğin Yolu
3
Mucizeler Kursu Metin Kitabı / Benlik konsepti ve Özbenlik
« Son İleti Gönderen: BenSiz 26 Kasım, 2017, 14:13:15 »
1. Dünyanın öğrenişi, dünyanın gerçekliğine uyarlanmış benlik konseptini temel alır. Bu, ona iyi uyar. Çünkü bu, gölgeler ve yanılsamalar dünyasına uygun bir resimdir. Gördükleri her şeyin onunla bir olduğu evindedir o burada. Dünyanın öğrenişinin hizmet ettiği şey, benlik konsepti oluşturmaktır. Onun anlam ve amacı budur: benliğin olmadan gelmen ve yavaş yavaş birini yapman. Ve, dünyayla taleplerinin birliğinde aynı olarak karşılaşmak için olgunluğa ulaştığında, onu mükemmelleştirmiş oldun.

2. Benlik konsepti senin tarafından yapılır. Onun seninle en ufak bir benzerliği yok. O, TANRI OĞLU olarak gerçekliğinin yerine konulması için yapılan bir puttur. Dünyanın öğrettiği benlik konsepti, göründüğü gibi olan şey değildir. Çünkü o, zihnin sadece bir tanesini algılayabileceği iki hedefe hizmet etmek için yapılmıştır. Birincisi, üzerinden etkileşim yapılan masumiyetin yüzünü sunar. Bu yüz gülen ve hayran bırakan ve hatta sevebilir gibi görünendir. O kendine yoldaşlar arar ve -zaman zaman acıma hissiyle- acı çekenlere bakar ve bazen teselli verir. O, kötü bir dünyada iyi olduğuna inanır.

3. Bu yön kızdırılabilir, çünkü dünya masum olana hak ettiği sevgiyi ve korumayı sağlayamamaktadır. Ve bu nedenle bu yüz genellikle dünyanın cömert ve iyi olmak isteyenlere gösterdiği adaletsizlikler karşısında gözyaşlarıyla ıslaktır. Bu yön asla ilk saldırıyı yapmaz. Ancak her gün yüzlerce küçük şeyler masumiyetine karşı küçük bir saldırıda bulunurak onun sinirlenmesine ve nihayetinde açıkca küfretmesine ve hakarate yol açar.

4. Benlik konseptinin gururla sergilediği masumiyetin yüzü kendini savunmak için yapılan saldırıyı tolere edebilir, çünkü dünyanın savunmasız masumiyete karşı zor kullandığı bir gerçek değil midir? Kendinden bir resim yapan hiçkimse, bu yüzü bir kenara bırakmaz çünkü ona ihtiyacı vardır. Diğer tarafı görmek istemez. Ancak orası, dünyanın öğrenişinin dikte edildiği yerdir, çünkü burada dünyanın "gerçekliği" sabitlenmiştir putun kalıcı olmasını sağlamak için.

5. Benlik konsepti masumiyetin yüzünün altında kalan bir dersi öğretmesi için yapıldı. Bu korkunç bir yerinden etme dersidir ve öylesine yıkıcı dehşet doludur ki, üstünde gülümseyen yüzün ebediyen gözlerini kaçırması gerekir, gizlediği hainliği algılamaması için. Ders şunu öğretir: Ben, senin yaptığın şeyim ve sen bana bakarken, benden dolayı kınandın. Benliğin bu görüşünü dünya gülümseyerek onaylar, ne de olsa dünyanın yollarının kesin kalıcı olmasını sağlamıştır ve onların üzerinde yürüyenlerin kaçamayacağını garanti eder.

MUCİZELER KURSU Metin Kitabı Bölüm 31.V.1-5 - Çeviri: BenSiz
4
Karışık / Sen kurtulursan dünya kurtulur!
« Son İleti Gönderen: BenSiz 17 Kasım, 2017, 10:57:07 »
Dünya gerçekten karışık ve zıtlıklarla dolu bir konsept. Birinin siyah dediğine bir başkası beyaz diyor. İyi kötü oluyor ve yanlış bir bakmışsın doğru diye satılıyor. Kişisel spiritüel yaşam ve öğrenim bir yana, doğruyu yanlıştan ayırt edebilme yeteneğinin ne kadar önemli olduğunu hemen hemen her gün gözlemliyorum. Hem kendimde hem başkalarında.

Devamını oku: http://www.flameofsophia.com/index.php/2-guen-dem/367-sen-kurtulursan-duenya-kurtulur
5
Şiirsel & Nefesvari / Ynt: ÖMER HAYYAM
« Son İleti Gönderen: yüksel 10 Kasım, 2017, 20:15:47 »
Tanrı, ışığıyla doldu can gözüme:
Bu dünyadan o dünyadan bana ne!
Gönlüm ter gibi çıkıp bedenimden
Karıştı varlığın denizlerine.

Ömer Hayyam
6
Karışık / Ynt: MANEVİ FARKINDALIK
« Son İleti Gönderen: yüksel 09 Kasım, 2017, 04:16:59 »
Çoğu insan Şimdi’yi Şimdi’de olup bitenlerle karıştırır,ama o bu değildir.Şimdi,onun içinde olup bitenden daha derindir.O olup bitenin vuku bulduğu alandır.
Bu yüzden bu anın içeriğini Şimdi ile karıştırmayın.Şimdi,onun içinde ortaya çıkan her içerikten daha derindir.
Şimdi’ye girdiğinizde,zihninizin içeriğinin dışına çıkarsınız.Böylece,ardı arkası kesilmeyen düşünce akışı yavaşlar.Düşünceler artık tüm dikkatiniz çekip massetmez(içine çekmek),sizi tamamen kendi içlerine çekmezler.Düşünceler arasında aralıklar ortaya çıkar,geniş boşluklar ve dinginlik ortaya çıkar.Böylece, düşüncelerinizden ne kadar daha engin ve derin olduğunuzu idrak etmeye başlarsınız.

E.Tolle/Dinginliğin Gücü
7
Karışık / Ynt: MANEVİ FARKINDALIK
« Son İleti Gönderen: yüksel 09 Kasım, 2017, 04:15:37 »
TESLİMİYETİN ANLAMI

Şimdi’nin kabullenilmesi

Soran:Siz birkaç kez ‘’teslimiyetten’’ söz ettiniz.Ben bu kavramdan hoşlanmıyorum.O bana biraz kaderci bir kavram gibi geliyor.Eğer biz daima içinde bulunduğumuz durumu kabullenirsek,onu düzeltmek için hiçbir çaba göstermeyiz.Oysa ilerleme bana ,hem kişisel hem toplumsal yaşamımızda,mevcut sınırlamalarımızı kabullenmeyip,onları aşmaya ve daha iyi bir şey yaratmaya çalışmak gibi görünüyor.Eğer biz böyle yapmamış olsaydık,hâlâ mağaralarda yaşıyor olurduk.Siz teslimiyeti içinde bulunduğumuz durumu değiştirmekle ve bir şeyler yapmakla nasıl bağdaştırıyorsunuz?
Cevap:Bazı insanlara için teslimiyet olumsuz çağrışımlar yapabilir,yenilgiyi,vazgeçmeyi,yaşamın zorluklarıyla başa çıkmamayı,uyuşuk hale gelmeyi vs.ima edebilir.Ancak,gerçek teslimiyet tamamen farklı bir şeydir.O içinde bulunduğunuz duruma pasif bir biçimde katlanmak ve o konuda hiçbir şey yapmamak anlamına gelmez.O plânlar yapmayı ya da olumlu eylemde bulunmayı bırakmak anlamına da gelmez.
Teslimiyet,yaşam akışına karşı koymak yerine ona izin vermeyi içeren basit ,ama çok derin bir bilgeliktir.Sizin yaşam akışını deneyimleyebileceğiniz tek yer şimdi’dir,öyleyse teslim olmak şimdiki  an’ı koşulsuz ve çekincesiz bir biçimde kabul etmektir.O ,olana içsel olarak direnmeyi bırakmaktır.İçsel direnme,olana zihinsel yargılama ve duygusal olumsuzluk yoluyla’’hayır’’demektir.O,özellikle işler’’ters gittiğinde’’yani zihninizin talepleri ya da katı beklentileri ile olan arasında bir uçurum ortaya çıktığında güçlü ve bariz hale gelir.Bu acı uçurumudur.Eğer yeterince uzun yaşamışsanız işlerin oldukça sık bir biçimde ‘’ters gittiğini’’ de bilirsiniz.Eğer yaşamınızdaki acı ve ıstırabı ortadan kaldırmak istiyorsanız,tam da o zamanlarda teslimiyeti uygulamanız gerekir.Olanı kabullenme sizi hemen zihinle özdeşleşmekten kurtarır ve böylece sizi Var’lığa yeniden bağlar.Direnç zihnin ta kendisidir.
Teslimiyet tamamen içsel bir fenomendir.Bu sizin dışsal düzeyde eyleme geçip durumu değiştiremeyeceğiniz  anlamına gelmez.Aslında,teslim olduğunuzda kabul etmeniz gereken genel durum değil,Şimdi denen küçük parçadır.
Örneğin,eğer siz bir yerde çamura saplanmışsanız,’’tamam,çamura saplanmaya sabırla katlanacağım,’’ demezsiniz.Katlanmak, razı olmak teslimiyet değildir.Sizin arzu edilmez ya da tatsız bir yaşam- durumunu kabullenmeniz gerekmez.Ya da kendinizi aldatıp çamura saplanmakta yanlış bir şey olmadığını söylemeniz gerekmez.Hayır.Siz ondan neyi elde etmek istediğiniz tam olarak görüp anlarsınız.Sonra dikkatinizi, onu zihinsel olarak etiketlemeden,şimdiki an’a daraltırsınız.Bu şimdi’yi hiç yargılamamak anlamına gelir.Dolayısıyla ,hiçbir direnç,hiçbir duygusal olumsuzluk yoktur.Siz bu anın ‘’oluşunu’’kabul edersiniz.Sonra eyleme geçer ve o çamurdan çıkmak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız.Ben böyle bir eyleme olumlu eylem diyorum.O öfke,umutsuzluk ya da düş kırıklığından kaynaklanan olumsuz eylemden çok daha etkilidir.Böylece arzu edilen sonucu elde edene dek,Şimdi’yi etiketlemekten kaçınarak teslimiyeti uygulamayı sürdürürsünüz.

E.Tolle/Şimdi’nin Gücü

8
Şiirsel & Nefesvari / Ynt: YUNUS EMRE
« Son İleti Gönderen: yüksel 05 Kasım, 2017, 09:33:07 »
İlâhi bir aşk ver bana
Kandalığım bilmeyeyim        (Kanda:nerede)
Yavu kılayım ben beni             (Yavu:kayıp)
İsteyuben bulmayayım

Al gider benden benliği
Doldur içime senliği
Bu dünyada öldür beni
Varıp anda ölmeyeyim

Şöyle hayran eyle beni
Bilmiyeyim dünden günü
Daim isteyeyim seni
Ayruk  nakşa kalmayayım           (Nakş:resim)

Senin kokun duydu canım
Terkini urdu cihanın
Hergiz belirmez mekânın
Seni kanda isteyeyim


Yunus Emre
9
Karışık / Ynt: TANRIM,SANA OLAN SEVGİM GERİ DÖNÜYOR..
« Son İleti Gönderen: yüksel 05 Kasım, 2017, 09:24:42 »
''BANA GÖSTERDİĞİN YOLU TAKİP EDİYORUM.''

..Tanrım,bugün seçtiğim yol,Senin yolundur.Ben,onun beni götürdüğü yere gitmeyi ve onun bana yaptırmak istediklerini yapmayı seçiyorum.Senin Yolun kesindir ve sonu güvenlidir.Yolun sonunda beni bekleyen şey,Senin Hatırandır.Ve tüm kederlerim,Senin merhametin içinde sona erer.Senin Sevgi dolu Kollarından  yanlışlıkla uzaklaştığını zannetmiş Evladına,bunun sözünü veren Sensin.

Mucizeler Kursu-Ders317
10
Mucizeler Kursu Genel / Ynt: Ders312
« Son İleti Gönderen: yüksel 04 Kasım, 2017, 16:37:16 »
Merhaba BenSiz;
Bazı dersleri uygularken zihnin kolay yoldan kıvırmaya,üstünü örtmeye başladığını farkettim..anlattığını çok iyi anladım.
Bize vakit ayırdığın için sana teşekkür ederiz BenSiz.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10