Gönderen Konu: Yeniden Başlamak?  (Okunma sayısı 665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rahşan

• Newbie
  • *
Yeniden Başlamak?
« : 02 Nisan, 2017, 20:15:50 »
Pek çok kişi gibi 1 Ocak itibari ile kursa başladım. Her gün mutlaka o günün dersini okudum. Çoğu zaman akşamdan bir sonraki günün dersini de okuyarak gittim. Ancak odaklanamadığım, sadece okuyarak geçtiğim, hatta o günün dersini ancak akşam 10'da okuduğum-sadece okuyarak geçtiğim günler de oldu. Layıkı ile dersi yaptığım günlerin yarattığı etkiyi deneyimlediğim için tüm dersleri aynı yoğunlukta uygulamış olma ihtiyacını hissediyorum. Bu yüzden derslere yeniden, baştan başlamayı planlıyorum. Ne dersiniz, yorumunuz nedir? Kaldığım yerden devam mı, yoksa sıkı disiplinle baştan mı? Üstünkörü geçtiğim dersleri kaçırmış olmaktan dolayı üzgünüm.

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
Ynt: Yeniden Başlamak?
« Yanıtla #1 : 03 Nisan, 2017, 08:43:25 »
Pek çok kişi gibi 1 Ocak itibari ile kursa başladım. Her gün mutlaka o günün dersini okudum. Çoğu zaman akşamdan bir sonraki günün dersini de okuyarak gittim. Ancak odaklanamadığım, sadece okuyarak geçtiğim, hatta o günün dersini ancak akşam 10'da okuduğum-sadece okuyarak geçtiğim günler de oldu. Layıkı ile dersi yaptığım günlerin yarattığı etkiyi deneyimlediğim için tüm dersleri aynı yoğunlukta uygulamış olma ihtiyacını hissediyorum. Bu yüzden derslere yeniden, baştan başlamayı planlıyorum. Ne dersiniz, yorumunuz nedir? Kaldığım yerden devam mı, yoksa sıkı disiplinle baştan mı? Üstünkörü geçtiğim dersleri kaçırmış olmaktan dolayı üzgünüm.

Sevgili Rahşan...
Senin derslerin başlangıcında deneyimlediklerin kursu yapanların çoğununkiler gibi. Hemen hemen her öğrenci ilk başlarda böylesi devamsızlıklar, atlamalar, unutmalar, ertelemekler ve hatta şiddetli dirençler yaşar. Henüz derslerin ilk 3 aylık bölümünü yapmışsın. Önünde daha 9 aylık dersler var ve seni neler beklediğini bilmiyorsun. Sana dersleri yapmaman, ertelemen veya unutman konusunda "akıl" veren zihin parçan şimdi de sana bir nevi "üzüntü" ve "suçluluk duygusu" veriyor. Bu duygunun nereden geldiğine ve ne işe yaradığına bak. Gerçekten öğrenimi başa alıp dersleri tekrarladığında daha "mükemmel" olabileceğine inanıyor musun? Yoksa bu "yetersizlik" duygusu seni yolundan alıkoymak için bir düşünce tuzağı mı? Derslerin çoğu ilerleyen aşamalarda tekrar ve tekrar önüne çıkacak. Sadece kelimeler değişiyor. Farkına vardığın nokta, dersleri çoğu zaman hayatının önemli, hatta en önemli parçası olarak görmediğinden sürekli arka plana atman ve kendini başarısız hissetmen. Çözüm ama sürekli sil baştan al olmamalı.
Başa alacağına ve "egonun" düşünce tuzağına onay vereceğine kendini an itibarı daha sıkı bir disipline sokabilir ve dersleri gerektiği gibi yapabilirsin. Böyle şartlandır kendini. Her gün, her an. Arasıra geçmiş dersleri de tekrar okuyabilirsin. Bunun bir zararı yok. Ama günlük uygulamaları daha hayati mesele olarak görüp sürekliliğini geliştirebilirsin. Bu benim tavsiyem.

Sevgiler...

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
« Yanıtla #2 : 03 Nisan, 2017, 08:45:18 »
Merhabalar..
Bende kursa yeni başlayanlardanım bugün 99.dersteyim mesela.Dersleri düzenli,aksatmadan ve doğru uyguladığımda sürekli bir oluş hali içinde ilerlediğimi gördüm.Yani günlük uyguladığım bir rutin gibi değil uygulamalar.Burada ki oluş halinden kastettiğim, düşüncenin ulaşamadığı anlık bilme halleri.KUTSAL RUH aracılığıyla öz ile kurulan kısa bağlantılar diyelim.Ve bu anlık bilme halleri(bilen ve bilinen olmadan sadece  bilme) sonucunda ise artık pek çok şeyin çabasız bir şekilde kendiliğinden yapıldığını söyleyebilirim..mesela artık kimseyi yargılamamak için gösterilen çabanın kendiliğinden oluşu ya da gereksiz ve yersiz konuşmaların kendiliğinden içine girilmemesi veya kendinin kesintisiz ve çabasız bir şekilde farkında oluş gibi..daha pek çok sayılabilir.Her geçen gün ego baloncuğunun küçülüp,içindeki gücün arttığını ve bunun farkına vardığını anlamak ve o gücü hissetmek tüm bunlar birer Mucize..ve Mucizeler bizim hakkımız, bunun için kendimize izin vermeliyiz. :)

Benden de kocaman bir evet. İzin verelim. :D

Çevrimdışı Rahşan

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Nisan, 2017, 10:40:22 »
Teşekkür ederim. Ah bu ego, ah bu ego; ahh...   :)

Çevrimdışı ashima

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs, 2017, 14:33:15 »
Selam,
Ben de 50. dersten sonra bir sürü ciddi sorunlar nedeniyle ara vermek zorunda kaldım, aslında ara vermeyebilir miydim? Sanırım evet... Hep o "en mükemmeli olsun", "yarım yamalak olmasın","hakkını vereyim" düşüncesinin ardına saklanan egonun savunma mekanizması, kaçış değil mi?
Hatta baştan mı başlamalıyım diye Bensiz'e sormuştum, aldığım harika yanıtla da kaldığım yerden devam etmiştim.
Şimdi şunu paylaşmak istiyorum, tekrarlara gelmişim meğerse, ve o tekrarları çalışırken çok ama çok farklı algıladım herşeyi, tüm dersler daha bir yerliyerine oturdu," tarafsız düşünceler"den anladığım şey tamamen değişti... Şimdi heyecanla zihnimin daha ne kadar değişebileceğini düşünüpdevam ediyorum :)
Sanırım en mükemmelini aramak yerine elimizden geleni yapıp sonrada teslimiyet gerekiyor...
sevgiyle <3