Gönderen Konu: Savunma nedir?  (Okunma sayısı 285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
Savunma nedir?
« : 23 Temmuz, 2017, 18:27:42 »
Mucizeler Kursu'nda şu paragraf bulunur:

En iyi savunma, her zamanki gibi, başka birinin bakış açısına saldırmak değil, hakikatı korumaktır.

Mucizeler Kursu, Metin Kitabı 3.I.2 - Çeviri: BenSiz

Bu paragraf şöylesi bir yoruma yol açar kurs öğrencilerinde:
- Başka biriyle tartışırken onun  fikirlerini çürütmeye çalışmak yerine, hakikat olduğuna inandığımız kendi fikirlerimizi öne sürmektir.

Bu yanlış bir yorumdur. Çünkü,

1. Sen başka biriyle tartışırken kendi fikirlerinin doğru olduğundan emin olamazsın ve muhtemelen değilsin.
2. Harfi harfine kursun cümlelerini söyleyerek gerçekten hakikatı savunduğuna inanabilirsin. Ve teknik olarak da öyledir. Ama kursun eğitim amacına göre yine de yanlış. Çünkü sen, başka bir kardeşinin fikrine karşı kendin, bu kurs içeriği de olabilir, cephe aldığın sürece her daim bir saldırı- savunma eylemindesin.

Doğru yorum şöyledir:

Kardeşimin fikri benim bildiklerimle uyuşmuyor ama ben onu benden ayrı görmediğim için benim için tek doğru olan onun için de tek doğru. Bu onu bilmese bile ben ikimizin yerine biliyorum ve onu kendime katıyorum. Bu birlik içinde hakikatın savunulmasına ihtiyaç yoktur, çünkü biz kutsal ilişki içindeyiz ve dolayısıyla bütünüz.

Yapmamız gereken bu kadar basit. Ayrılık düşüncesini beslememekle hakikatı korumuş oluruz. Kendi zihnimizde ve tartışmadan.

BenSiz