Gönderen Konu: Paskalya'dan önceki Cuma günü  (Okunma sayısı 325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
Paskalya'dan önceki Cuma günü
« : 14 Nisan, 2017, 08:55:22 »
Bugün hrıstiyan âleminde Paskalya'dan önceki Cuma'dır. Tarihde, İsa'nın çarmıha gerildiği gün. Katolik ve ortodoks hrıstiyan kilisesi çarmıha gerilmiş bir İsa'ya tapar ve onun çarmıhtaki sembolünü kurtuluş için taşırlar. "Tanrıoğlu İsa'nın insanlığın günahları için öldüğünü ve böylece insanları günahlarından kurtardığını" iddia ederler. Oysa Mucizeler Kursu'nda İsa bunun bir yanılgı olduğunu dile getirir.

"Çarmıha gerilmek değil, yeniden diriliş KEFARETİN temelidir. Birçok samimi hrıstiyan bunu yanlış anladılar. Yoksunluk inancından özgür olan hiçkimse bu hatayı yapamaz. Tepetakla duran bir perspektif ile çarmıha gerilmeye bakıldığında, sanki gerçekten TANRI, OĞULLARINDAN birinin iyi olduğu için onun acı çekmesine izin vermiş ve hatta sanki onu buna teşvik etmiş gibi görünür. Bu, projeksiyon yolu ile oluşan pek talihsiz yorumlama, birçok insanın TANRI'DAN acı acı korkmalarına yol açmıştır. Böylesi anti-dinî varsayımlar birçok dinin içinde bulunur. Gerçek bir hrıstiyan ama duraklayıp şunu kendine sormalıdır: “Bu nasıl mümkün olabilir ki?”

Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, Bölüm 3.I – Çeviri: BenSiz

Başka bir bölümde şöyle ifade ediyor İsa çarmıha gerilmeyi ve onun asıl iletisini:

"Çarmıha giden yolculuk son “faydasız yolculuk” olmalıdır. Ona tutunma, aksine onu tamamlanmış olarak arkanda bırak. Eğer onu senin son faydasız yolunculuğun olarak kabul edersen, o halde benim yeniden dirilişime katılmanda da özgürsün. Bunu yapmadığın sürece, yaşamın gerçekten israf edilmiştir. O sadece tekrar ayrılığı, kudretin kaybını, egonun beyhude telafi etme çabalarını ve nihayetinde bedenin çarmıha gerilmesini, daha doğrusu ölümü sahneler. Bu tür tekrarlamalar, onlardan kendi isteğinle vazgeçene dek, sonsuzdur. Eski kaba çarmıha tutunmanın acıklı hatasına düşme. Çarmıha gerilmenin tek iletisi, onu aşabileceğindir. O zamana dek, kendini istediğin kadar ve çoklukta çarmıha germende özgürsün. Bu benim sana vermek istediğim İncil değildi. Bizim yapacağımız başka bir yolculuk var ve bu dersleri itina ile okursan, ona hazırlanmaya yardımcı olacaklardır sana.

Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, 4. Giriş – Çeviri: BenSiz

Çarmıha gerilmenin insanoğlu üzerinde bu kadar etkili olması ve onun üzerine koskoca bir dinin inşa edilmesi, insanların kendilerini bir beden ile özdeşleştirmeleri ve bu nedenle ne kadar saldırılara maruz kalabileceklerini ve ölümlü olmalarını kabul etmelerine dayanır. Bu dünyada bir bedenin başka bir bedene zarar veremeyeciğini inkâr etmek aptallıktır. Ama daha büyük bir aptallık, kendimizin sadece bir beden olduğuna inanmamızdır. İsa, çarmıha gerildikten 3 gün sonra yeniden dirilişi ile aslında ölümsüzlüğünün mesajını vermek istedi. Ancak, egolarına tutsak zihinler onun çarmıha gerilişini tamamen yanlış bir şekilde yorumlayarak ayrılık, korku ve cezalandıran bir tanrı yaptılar ve böylesi bir tanrı anlayışı üzerine koskoca bir din inşa ettiler. Ancak, dünyada uygulanan bu hrıstiyanlık dininin büyük kısmının İsa'nın öğretisi ile bir alakası olmadığını vurguluyor Mucizeler Kursu. İsa devamında şöyle diyor:

"Çarmıha gerilmek, uç bir örnekten başka bir şey değildir. Onun değeri - diğer tüm eğitim araçlarının değeri gibi – kolaylaştıran öğrenim şeklinde yatar. O, yanlış anlaşılabilir ve yanlış anlaşılmıştır da. Bu sadece korku dolu olanların korku dolu algılamala meyillerinden kaynaklanır. Ben sana zaten her zaman bana dönebileceğini söylemiştim, benim kararımı paylaşmak ve onu böylece daha güçlü yapmak için. Ben sana çarmıha gerilmenin OĞULLUĞUN yapması gereken son bir faydasız yolculuk olduğunu da ve onu anlayan herkes için korkudan özgürleşmenin olduğunu söylemiştim. Şimdiye dek sadece dirilişe ağırlık verirken, çarmıha gerilmenin amacı ve aslında nasıl dirilişe götürdüğü açıklanmadı. Yine de hayatında benzersiz bir katkı sağlaması gereklidir ve onun hakkında (çarmıha gerilmenin hakkında - çevirmenin notu) korku olmadan düşünürsen, sana kendi rolün olan öğretmenliği anlamanda yardımcı olacaktır.

Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, 6. Giriş – Çeviri: BenSiz

Kısa bir özetlemeyle toparlarsak, çarmıha gerilmek değildir İsa'nın mesajı. Onun mesajı, ölümsüzlüğün bizim mirasımız olduğudur. Bizler beden değil RUHUZ. TANRI içinde tek bir TANRI OĞLUYUZ, ölümsüz ve değişmez bir varlık olarak.

Bu dünyanın her anı çarmıha gerilmenin arkasında yatan tek bir düşüncenin her an yeniden ve yeniden teyit edilmesi ve böylece bizler için gerçeklik kazanmasıdır. Bunu aşan her zihin egonun düşünce sisteminde yatan en temel kilidi kırmış olur ve ölümü aşarak ölümsüzlüğe doğru yol alır.

BenSiz

Kaynak: http://www.flameofsophia.com/index.php/2-guen-dem/459-paskalya-dan-oenceki-cuma-guenue