Gönderen Konu: Kutsal hafta - Paskalya  (Okunma sayısı 540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
Kutsal hafta - Paskalya
« : 16 Nisan, 2017, 11:59:57 »
Paskalya pazarı bugün. Her yıl olduğu gibi içim titrer bugünün anlamını zihnimde tekrar ve tekrar teyit ederken. Tarihte Cuma günü İsa çarmıha gerilir ve 3 gün sonra yeniden dirilir. Paskalya bu dönemin bayramıdır ve Hrıstiyan aleminde en önemli kutlamadır.

İsa'nın çarmıha gerilişi ile sayısız filmler izledim hayatımda. Eskiden, Mucizeler Kursu ile karşılaşmadan önce, çok üzülür ve sık sık ağlardım korkunç sahneleri gördüğümde. İçimde kızgınlık, öfke, suçlama, intikam duyguları karışır, insanoğluna karşı büyük bir nefret duyardım. İnsanların kötülüklerine, merhametsizliklerine, körükörüne itaatlarına, sömürge ve iktidar savaşlarına, cehaletine, hırslarına, ihanetlerine ve sayısız nice davranış ve fikirlerine tanık olurken, zihnim kararır ve sürekli bir huzursuzluk ve mutsuzluk duygusu içinde yaşardım. Bu duruş beni had safhada saldırgan ve intikamcı yapardı ve kendi inançlarım doğrultusunda yargıçlık taslardım.

Mucizeler Kursu öncesinde birçok spiritüel yolların öğretilerini araştırdım ve irdeledim. O dönemden önceki halim ise tam bir tanrısızlıkdı. Koyu bir ateist ve devrimci olarak her şeyin madde üzerine kurulduğuna inanırdım. Bilimsel eğitimim yanısıra ne kadar felsefe varsa yalayıp yutmuştum. Psikoloji konuları ise özel bir tutkumdu. Tüm öğrendiklerim ama bana sadece dünya, sadece madde var diyorlardı. Ruh denilen şey ise sadece beynin varlığına dayanan bir düşünce mekanizmasıydı. Sonradan anladım ki, böylece kendime bu dünya karanlığından kurtulmak için tüm yolları kapamıştım.

Ama egom hesabı KUTSAL RUH'SUZ yapmış. Gün geldi dünya dengeleri değişti. Berlin duvarı burnumun dibinde yıkıldı, solculuk ve sosyalizm öldü ve ben tüm ideallerimi yitirdim. Mutsuz ama tüm yıkılmalara rağmen bir o kadar da meraklıydım. Yaşam sadece bu kadar olmamalı derdim. Belli bir süre boşlukta ve tamamen dayanaksız yaşadıktan sonra Buddha'nın öğretileri ile ilgilenmeye başladım. Takibinde Taoizm, Zen felsefesi, Sufizm, Vedanta derken zihnim kanatlandı ve yeni ufuklara doğru doludizgin uçmaya başladı. O dönemler hayatımın en hızlı değişimini yaşadığım dönemler olduğunu söyleyebilirim. Ve bir gün bir arkadaşım bana Mucizeler Kursu'nu armağan etti. Sonrası artık bir peri masalı gibi zihinsel gelişimimde.

Başlangıç çok zor ve dirençli olmasına rağmen, had safhada öğrenim isteği olan zihnim Mucizeler Kursu ile birleşmeye başladı. Birçok deneyim geldi geçti. Birçok sendelemeler yaşadım. Mucizeler Kursu ile ilgili birçok yalan yanlış yorumlamalara ve sahte öğretmenlere tanık oldum dünya sahnesinde. Az aydınlık insanla karşılaştım; ama yüzyüze ama kitaplardan. Ve her ne kadar bir insana zihinsel dönüşüm için bir araç verilse de, o aracın başarısının insanın gerçekten ne kadar hakikatı istediğine bağlı olduğunu anladım. Birçok insan hakikatı istediğini söyler ama pek azı gerçekten hakikat yolunun gerekçelerini yerine getirir. Çoğu spiritüel yolcu bazı deneyimlerden sonra, deneyimin sarhoşluğu ile yol kenarında kendine bir yatak kurar ve sanır ki orası yolun sonu. O yatak sonra bir tezgah olur. O deneyimlerin tümünün illüzyon olduğunu anlamazlar ve özel bir yeteneğe sahip olduklarını veya vahiy indiğini sanırlar ve bu yanlışı başka insanlara satarlar.

Bu insanlar günümüzde spiritüel liderler veya öğretmenler olarak karşımıza çıkar ve kendi deneyimleri doğrultusunda herhangi bir metod, öğreti veya kitap yazarak kitlelere hakikatı bulduklarını ve şimdi diğerlerine öğretmek istediklerini anlatırlar. Çoğunun spiritüel egonun tuzağına yakalandığını biliyorum. Bu farkındalık Mucizeler Kursu'nun bir armağanı. 15 yıl Mucizeler Kursu ile haşır neşir olup ve onun sistemine teslim olmanın bir verisi bu ayırtetme yeteneği. Bu sahte hakikat liderlerinin birçok insanı cezbedip kendilerine çektiklerini gördüğümde ilk başlarda kızgınlıklar yaşıyordum. Aklıma İsa'nın zamanında tapınaklarda sarraflık ve tefecilik yapan sözümona dindarların tezgahlarını yıkması geliyordu sürekli. Günümüzde bu tezgahlar tapınaklarda, camiilerde veya kiliselerde değil artık. Ezoterik pazar her yerde ve her telden çalgıcılara açık. Bu ezoterik cümbüşün içinde doğruyu yanlışı ayırt etmek gerçekten çok zor ama imkansız değil.

Mucizeler Kursu sessiz ve süssüz bir yol. O yolu gerçekten ve doğru giden bir kişinin lider olma gibi bir amacı yok; oluşmuyor, oluşamıyor. Ve hiçbir kurs öğrencisi esaslı bir dönüşüm yaşadığında  "ben artık bir TANRI öğretmeniyim" diyerek ezoterik pazarda tezgah kuramıyor. Çünkü gerçek bir dönüşüm gerçekleştiğinde dünya hedefleri önemini ve cazibesini yitiriyor. Ün, şan, şöhret, para, itibar ve hatta "ben" ve "benim" gibi kavramların anlamsızlığı ve amaçların illüzyoner niteliği o kadar bariz bir şekilde ortaya çıkıyor ki, onların peşine takılmak için deli olmak gerek. Ve deli olanın arınmış bir zihni olamaz.

Artık eskisi gibi kızmıyorum, hatta umrumda değil bu durum dersem yeridir. Dünyanın ve insanların değişmesi değil, sadece kendi zihinsel arınmam önemli ve tek geçerli amaç. Bunu söylemek bir başka, içselleştirmek bir başka. İçselleşince bu hal, su akar yolunu bulur misali, herkesin her an tam olması gerektiği yerde, durumda  ve zihinsel düzeyde olduğunu kabul etmiş oluruz. Ve bu büyük bir rahatlığı beraberinde getirir. Artık tüm kavgalar, savaşlar, dirençler biter ve sadece bir tanık gibi izlemeye başlarız dünya döngüsünü ve kendi senaryomuzun akışını.

Bu yıl Paskalya bayramı benim için bir kat daha kutsal ve içsel. Geçenlerde bir arkadaş facebook sayfamızda Mucizeler Kursu'nun türkçe çevirisinin tamamlandığını ve şimdi uygun bir yayınevi aradıklarını yazmış. Çok sevindim. Bir yandan türkçe dilli öğrencilere artık sadece derslerin değil tüm kitabın çevirisinin verilmesi ve böylece öğrenimin esaslı bir biçimde sunulması, diğer yandan benim nihayet bu çeviri işlemlerinden kendimi geri çekebileceğimi bilmem keyif veriyor bana. Yıllardır bir şekilde kendimi çeviri konusunda sorumlu hissedip bir türlü kendiliğimden bırakamadım tüm hayat ve zaman zorluklarına rağmen. Artık bu işlevin benden düşmesi farklı bir işleve kapı açmak demek olduğunu biliyorum. Zamanı gelince ne olduğunu anlayacağım.

Şimdi gelelim Mucizeler Kursu'ndan güne uygun bir çevirisine:

I. Kutsal hafta

1. Bugün Paskalya Pazarı, hakikatın zaferinin ve kabul edilmesinin kutlaması. Biz bu kutsal haftayı TANRI OĞLU'NUN çarmıha gerilişi üstüne düşünerek geçirmeyelim, aksine onun mutlu kurtuluşunu kutlayalım.Çünkü Paskalya acının değil barışın işaretidir. Öldürülmüş bir MESİH'İN anlamı yok. Ama dirilmiş bir MESİH, kendini iyileştirmiş ve bütün olarak gördüğüne dair işaret, TANRI OĞLU'NUN kendini affedişin simgesi olur. 

2. Bu hafta Hurma dalı ile başlar ve TANRI OĞLU'NUN masumiyetinin beyaz ve kutsal simgesi olan Zambaklarla biter. Yolculuk ile hedefi, hakikati kabul etmek ile onu tezahürü arasına çarmıha gerilişin karanlık işaretinin girmesine izin verme. Bu hafta yaşamı kutluyoruz, ölümü değil. Ve TANRI OĞLU'NUN günahlarını değil, onun kusursuz saflığını onurlandırıyoruz. Kardeşine Zambakların armağınını sun, dikenli tacınkini değil; sevgininkini sun, korkununkini değil. Sen kardeşinin yanında duruyorsun, bir elinde dikenler diğer elinde Zambaklar, hangisini vermen konusunda emin olmadan. Şimdi benimle birleş, dikenleri at ve onların yerine Zambakları sun. Bu PASKALYA senin bana sunduğun ve benim sana geri verdiğim bağışlamanın armağanını istiyorum. Biz çarmıha gerilişte ve ölümde birleşemeyiz. Senin bağışlaman benimkiyle beraber MESİH'İN üzerinde olmadığı sürece diriliş tamamlanamaz.

3. Bir hafta kısadır, ancak yine de bu kutsal hafta TANRI OĞLU'NUN üstlendiği tüm yolculuğun simgesidir. Yola çıkışında zaferin işareti ve dirilişin sözü ona çoktan verilmişti. Onun çarmıha gerilmenin ayartmasına kapılmasına izin verme ve onu orada tutma. Ona, kendi masumiyetinin ışığı kurtuluşuna ve özgürlüğüne giden yolu aydınlatırken, barış içinde ötesine geçmesinde yardım et. Kurtuluşu bu kadar yakınken, onu dikenler ve çivilerle geri tutma. Senin verdiğin Zambak armağınının ışıldayan beyazının onun dirilişini hızlandırmasına izin ver daha ziyade.     

Mucizeler Kursu, Metin Kitabı 20.I.1-3 - Çeviri: BenSiz

Çevrimdışı renegade

• Newbie
  • *
Ynt: Kutsal hafta - Paskalya
« Yanıtla #1 : 17 Nisan, 2017, 16:14:19 »
Sevgili BenSiz. Paskalya haftan kutlu olsun. İyi ki bizlerle yolun kesişti ve yazdıklarını okumak fırsatı bulduk, sana sorular sorabildik. Bizim tanrı öğretmenimizsin  :).

Çevrimdışı mucizemucize

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Nisan, 2017, 08:02:37 »
 Kutsal haftanız paskalyanız kutlu olsun . :-* sevgili bensiz bizi bırakma.Her insan kitap yazamaz ayrıca herkez bir kitaba ulaşamayabilir.ben daha önce okudum hemde bestseller diye bahsedilen bir yazarın kitabından ama hiçbir şey anlamadım sabırla devam edin dediğiniz dersleri ben zevkle devam ediyorum lütfen sizinle bitirelim  365.dersi. (bu gün 125.dersteyim)bir gün aniden bu siteye zarar gelirse yada bensiz" in ,gökçe"nin işi çıkıpta dersleri yetiştiremezse diye kendi kendime anlamsız telaşlar yaparken lütfen bırakmayın hem bunu benim bir işlevim olarak kabul ettim demiştiniz. sizin bir arkadaşım çeviri yapıyormuş yayın merkezi arıyor demeniz bile beni derinden üzdü. mucizeler kursuna göre bence herkes tanrı öğretmeni olamaz bunu sizin anlattığınız gibi yumuşacık anlaşılır bir dille tamda mucizeler kursunun istediği dille anlatamaz .tamda ben foruma yazmayı sizin sabırlı tarifleriniz sonucunda anlamışken (anlamaya na artık anlatmamak dedikten sonra  :).... sizi çok seviyorum   :(  :'(

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
« Yanıtla #3 : 18 Nisan, 2017, 08:44:01 »
Sevgili Arkadaşlarım...

Yanıtlarınızdan ötürü teşekkür ederim ve hemen endişelerinizin geçersiz olduğunu söylemek isterim. Daha öncelerde belirttiğim gibi Mucizeler Kursu'nun orijinalinin telif hakkı sahibi İç Huzur Vakfı çevirmenlerle anlaşma yapıp kursun türkçeye çevrilmesine vesile olmuş. Uzun zamandır bekliyordum türkçe çevirinin tamamlanmış olduğu haberini. Facebook'a kitabın tamamlandığına dair bildiri yapan arkadaşı şahsen tanımıyorum ama sanırım kendisi de bir şekilde bu çevirmen grubuna dahil. Kitabın tamamının türkçe olarak çıkması sizlere çok yarayacak çünkü parçabuçuk çevirilerden ve piyasada kursu para çarkı olarak kullanan kardeşilerimizin etkisinden kurtulacaksın. Metin Kitabı muhteşem bir yapıt ve insanı insan psikolojisinin derinlerine götürerek muazzam bilgiler veriyor. Dersler kendi çapında doğru uygulandığı sürece mükemmel bir pratik çalışma. Ama içindeki egzersizlerin yanısıra metin kitabı da okunmalı. Böylece çok daha doyurucu ve etkin bir çalışma ortaya çıkıyor. Öğretmenler için El Kitabı bölümü ise tanımlamaları ile birçok soruya ışık tutuyor. Bu yapıtın tamamı elinizde olduğunda esaslı bir çalışma ve dönüşüm sürecine girmiş olacaksınız ve bu beni çok mutlu ediyor.

Elbette o kitabın çıkması ile ben geri çekiliyorum diye bir kaidem yok. Olamaz. Mucizeler Kursu benim hayat yolum ve bir şekilde sürekli yaşamımı belirliyor. Ayrıca her ne kadar Mucizeler Kursu'nun tamamı türkçe olarak hayatınıza girse de, sorularınızın bitmeyeceğinden eminim. Kurs ego zihinleri son derece zorlayan bir içeriğe sahip ve bizlerin egosal düşünce sistemi öylesi kolayca vazgeçmiyor iktidarından. Bu nedenle, bazılarınızın bildiğiniz gibi, kursu en iyi bilen öğretmenlerden biri olan Kenneth Wapnick onlarca kitap yazmış kursu açıklamak için. Almanca çevirisi olanların bazılarını okudum ve gerçekten o açıklamalarla kursu ilk uygulama dönemlerimde çok daha iyi anladım.

Bu nedenle ben yine buradayım ve yine yazmaya devam edeceğim ve yine iletişim içinde olacağız. Sadece kursun türkçe olarak mevcudiyeti aramızda daha da zevkli bir iletişime sebep olacak çünkü artık doğrudan herkes konuyu kitapdan kaynak olarak gösterebilecek. Bu durum işte iyi ve doğru bir öğrenim için temel bir gerekçe. Ve eminim ki, başka arkadaşlar da hem foruma hem facebook sayfamıza moderatör ya da admin olarak başvuracak ve paylaşımlarımız zenginleşecek.

Ben ise birkaç yarım kalmış kitap projeme daha fazla vakit ayırmayı hedefliyorum. Biz insanlar benzetmeleri severiz. Benzetmeler sayesinde kompleks konuları daha iyi anlarız. İsa da zamanında onu dinleyenlere sürekli benzetmelerle anlatmış TANRI'NIN sözlerini.  Ve çoğu kitaplardan ve vaazlardan değil, o benzetmeler sayesinde tanrısal mesajı anlamışlar. Hikayeler anlatmayı seviyorum. Yazarak. Bakalım zaman neler getirecek neler götürecek. Ama bir şey baki kalacak: ben bir Mucizeler Kursu öğrencisi olarak hizmetime devam edeceğim. Ve Mucizeler Kursu'nun türkçesi yayınlanana dek çeviriler devam edecek.

Sevgilerimle... :)

Çevrimdışı mucizemucize

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Nisan, 2017, 09:17:44 »
cansın can....bensiz.     :-* çeviri kitabını elimize alıncaya kadar  ve derslere devam ettiğimizi bizden duymayana kadar bizi bırakmayacağını ve bunu bize hemen yazacağını biliyordum .senin farkın işte bu.biz seni görmeden bunun için sevdik şu ekrandan bile sevgiyi alıp veriyorsun .sevgiler. :)

Çevrimdışı Deniz089

• Newbie
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Nisan, 2017, 13:12:12 »
Teşekkür ederiz, umarım MK kitabı sizin çevirileriniz kadar güçlü anlatıma sahip olur.
Katkınız çok, emeğinize ellerinize sağlık. İyi çalışmalar.????