Gönderen Konu: Analojı kuralı ve beyin  (Okunma sayısı 559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 269
Analojı kuralı ve beyin
« : 08 Ekim, 2017, 09:59:47 »

Az çok bilimle ilgilenenler bilir; beynimizin yapısı bile ikilikli varlıklar olduğumuzu belgeler. Beyin temelinde birbirinden tamamen ayrık iki bölümden oluşur diğer ayrıntıları bir kenara bırakırsak. Sağ ve sol küre olarak tanımlanan bu iki bölümü birleştiren, tamamen sinir ağlarından oluşan "corpus collosum" adlı bir bağlantıdır. Beynin sol küresi mantık, ölçü, analiz, bireyselleşmek, benleşmek, bedencilik, kalıpsal düşüncelik gibi mekanizmaların merkezi olmasının yanısıra sadece geçmiş ve gelecekle ilgilenir. Sol küre duyular yoluyla aldığı anlık bilgileri kategorize eder, ayırır, değerlendirir ve olasılıkları geleceğe yansıtır.

Sağ küre resimlerle düşünür, bütünleştiricidir, analiz etmez, tamamen şimdiki zamana bağlıdır, anlık aldığı tatları, hareketleri, duyguları an içinde analiz etmeden değerlendirir, bireysellik duygusu yerine birlik duygusuna bağlıdır ve dolayısıyla ben ve bedensellik kavramı yoktur. Sağ küre dünyayla ve tüm canlılarla bir olmanın duygusunu yaşatır insana.

Mucizeler Kursu'nun metafiziğine bu bilgiyle bakmak daha farklı perspektifler açabilir. Özellikle benim gibi zamanında had safhada şüpheci zihinler için bilimsel bakış açısıyla analoji uygulamak, ruhani verileri kabullenmeyi kolaylaştırır. Zaman içinde dünya ve yaşamlarla öğrendiğim en önemli kurallardan biri analoji konseptidir. Hani, içinde ne varsa dışarıya o yansır misali. Analoji yoluyla insanın anlayamacağı şey yoktur. Deneye deneye bu bakış açısını içselleştirmek mümkündür.

BenSiz