Gönderen Konu: Ders312  (Okunma sayısı 92 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
  • Özbenliğini dünyada bulmaya çalışma.
Ders312
« : 03 Kasım, 2017, 05:25:02 »

Merhaba;

Ders 312’de şöyle bir bölüm var.’’….Algı,yargıyı takip eder.Yargıladığımız zaman,baktığımız her şeyde yargının görmek istediklerini algılarız.Çünkü görmek zaten bizim görmek istediklerimizi yansıtır….’’

Buradaki ifadeyi anlarken;zihin ‘’yargılamak’’kelimesinden birini olumsuz anlamda eleştirmek vs.gibi bir anlama odaklanıyor hemen.Ve bu kısıtlı bir anlama gibi geliyor bana.

Burada şunu mu anlamalıyız?
Ben her neye bakıp,her ne düşünüyorsam;iyi/kötü/güzel/çirkin vs.ne düşünüyorsam o şey hakkında, onu yargılamış olurum.(olur muyum?)Mesela bir çiçeğe baktım onun ne kadar hoş koktuğunu düşündüm/ yani onu yargıladım ve bunu yaptığım için de onun ne kadar hoş koktuğunu görüyorum..Bütün etrafımda gördüklerimi de bu şekilde yaratıyorum.
O zaman çiçeğe bakıp hiçbir şey düşünmezsem/yargılamazsam yani ve bunu her şey için yaparsam ;Kursun Dediği gibi’’Şimdi,yeni bir algının bana gelmesine izin veriyorum’’Ders 313/yeni bir algı durumuna mı izin veririm.

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
Ynt: Ders312
« Yanıtla #1 : 04 Kasım, 2017, 08:41:21 »
Merhaba;

Ders 312’de şöyle bir bölüm var.’’….Algı,yargıyı takip eder.Yargıladığımız zaman,baktığımız her şeyde yargının görmek istediklerini algılarız.Çünkü görmek zaten bizim görmek istediklerimizi yansıtır….’’

Buradaki ifadeyi anlarken;zihin ‘’yargılamak’’kelimesinden birini olumsuz anlamda eleştirmek vs.gibi bir anlama odaklanıyor hemen.Ve bu kısıtlı bir anlama gibi geliyor bana.

Burada şunu mu anlamalıyız?
Ben her neye bakıp,her ne düşünüyorsam;iyi/kötü/güzel/çirkin vs.ne düşünüyorsam o şey hakkında, onu yargılamış olurum.(olur muyum?)Mesela bir çiçeğe baktım onun ne kadar hoş koktuğunu düşündüm/ yani onu yargıladım ve bunu yaptığım için de onun ne kadar hoş koktuğunu görüyorum..Bütün etrafımda gördüklerimi de bu şekilde yaratıyorum.
O zaman çiçeğe bakıp hiçbir şey düşünmezsem/yargılamazsam yani ve bunu her şey için yaparsam ;Kursun Dediği gibi’’Şimdi,yeni bir algının bana gelmesine izin veriyorum’’Ders 313/yeni bir algı durumuna mı izin veririm.

Algı mekanizması kişisel filtrelerden oluşan bir elek gibi bir şey. Sadece görmek istediğimizi görürüz, algılarız. Ve algılarken tarafsız kalmayız. Bu nedenle kurs tarafsız düşüncelerimiz yok der. Zihnimizde dünya, başkaları ve kendimiz hakkında topladığımız tüm değerlendirmeler birer yargıdır. Yargının iyisi kötüsü sadece bakış açımıza ve değer ölçülerimize bağlı. Egosal zihnimizle çarpıtılmış bir algıya sahibiz çünkü ego hiçbir şeyi olduğu gibi değil, korku ve suç temelli yorumlayarak geri yansıtır bize. Yorumları asla sevgi ve merhamet üzerine dayanmaz çünkü ego onların ne olduğunu bilmez. Çiçek hoş kokuyor deriz ama sebebi bizi mutlu etmesi değildir çiçeğin. O hoş kokuya örneğin arıları çeker ve böylece kendi üremesini sağlar. Bu dünyada her şey bu biyolojik ve doğal sebebler üzerinde işler. Onlara başka anlam vermek zihnimizin bir oyunudur. Elbette bizler de biyolojik varlılar olarak o doğal etkilere karşı tarafsız kalamayız. Çiçek hoş kokar biz de koklamak isteriz çünkü koku duyularımız beynimize "güzel" sinyaller yollar. Dışkılar kötü kokar ve biz tiksiniriz. Bunların tümü doğamızla ilgili tepkiler. Ama bir şeyi iyi veya kötü olarak yargılamak doğamızla ilgili değil. Onlar tamamen kendimizce inşa ettiğimiz bir yargı mekanizmasından kaynaklanır ve bizleri duygusal ve psikolojik olarak etkiler. Düzeltmiş bir algı işte bu yargı mekanizmasını ortadan kaldırır ve bizler insan varlıkları olarak biyolojimizin doğal tepkileri haricinde her şeyi yorumlayarak değil olduğu gibi algılamaya başlarız.
Mucizeler Kursu'da şöyle bir bölüm var:

Tanrı öğretmeni, yargılamaması gerektiğini değil, daha ziyade yargılamayacağını anlaması gerekir. Yargıyı bırakırken, sadece sahip olmadığı bir şeyi bırakır. Bir illüzyondan vazgeçer; ya da daha doğrusu, vazgeçme illüzyonu oluşur. Gerçekte sadece daha dürüst olmuştur. Yargının her zaman onun için imkansız olduğunu kabul ederek, artık yargılamaya kalkışmaz. Bu bir fedakarlık değildir. Aksine, yargının kendisi tarafından yerine onun aracılığıyla oluşacağı bir konuma sokar. Bu yargı ne "iyi" ne de "kötü"dür. O var olan tek yargıdır ve o tekdir: "Tanrı Oğlu suçsuzdur ve günah yoktur".

Mucizeler Kursu - Tanımlamalar 10 - Çeviri: BenSiz

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
  • Özbenliğini dünyada bulmaya çalışma.
Ynt: Ders312
« Yanıtla #2 : 04 Kasım, 2017, 16:37:16 »
Merhaba BenSiz;
Bazı dersleri uygularken zihnin kolay yoldan kıvırmaya,üstünü örtmeye başladığını farkettim..anlattığını çok iyi anladım.
Bize vakit ayırdığın için sana teşekkür ederiz BenSiz.