Gönderen Konu: Reenkarnasyon var mıdır?  (Okunma sayısı 840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 270
Reenkarnasyon var mıdır?
« : 22 Nisan, 2017, 10:06:59 »
Bu kainatta her şeyin her an en mükemmel şekli ile tezahür ettiğini anlayana ne katil katildir ne de kurban kurbandır.

Karma ve reenkarnasyon konseptleri içinde işleyen maddesel yaşamlar evrensel yasalara göre oluşurlar. Bu anlamda her kurban kendi katilini ya da her mağdur kendi zalimini çeker. Tüm ilişkiler karmik bağlar içinde kendi “derslerini” veya “etkileşimlerini” içererek zuhur eder ve işlev tamamlandığında ilişki biter.

Bu şekilde görene tüm yargılar ve yorumlar hükümsüzdür. Bilge, kılı kıpırdamadan izler dünya sahnesine yansıyan gölge oyunlarını ve karışmaz fikirler kargaşasına ve savaşlarina. Onun için verilecek tek savaş vardır: nefsi tüketmek ve sahte benliğin ağından sıyrılmak.

Devriye inancı (reenkarnasyon konsepti) birçok din, felsefi akım ve öğretide önemli bir temel oluşturur. Bu anlayışa göre ki, bu rüya aleminde yeri var, her insan birden fazla dünyaya gelir. Bu dünyaya yeniden ve yeniden gelişler nefs ya da ego denilen ve katman katman olan sahte kişilik inancının sırasıyla kabuk gibi atılmasını sağlar. Bu elbette sadece düşünsel bir olgudur. Tüm bu dünya gibi. Hakikatte hiçbir şey olmuyor. Bir rüyanın içinde doğmak, yine rüyada ölüp yeniden doğmak sadece rüyanın devamını oluşturur. Uyanan kişi bir daha doğmaz çünkü rüya görmez.

Bu anlamda her yeniden dünyaya gelişimizde karmik yani eski yaşamdan kalan “borçlarımızı” ödemek gibi bir inancın eylemi sonucu geçen yaşamda bizim için rol oynayan şahıslarla yeniden buluşuruz. Eski yaşamda anne olan bu yaşamda belki amcadır, çocuktur, komşudur, öğretmendir ya da katildir. Ne olduğundan daha ziyade aralarında çözülmesi gereken ne gibi bir nefsi düğüm var diye bakmak gerekir. Bunu idrak eden kişi tüm ilişkilerine daha dikkatli bakar, daha özverilidir, daha severek yaklaşır herkese ve her şeye. Çözülmüş bir nefsi düğüm kurtuluş demektir. Hem kendimizi hem de karşımızdakini özgür kılar.

Mucizeler Kursu'ndan:

Alıntı
Reenkarnasyon var mıdır?

Gerçek anlamda reenkarnasyon mümkün değildir. Geçmiş ve gelecek yoktur ve bir ya da çok kez bir bedenin içine doğma fikrinin bir anlamı yoktur. Böylece reenkarnasyon herhangi bir gerçek anlamda doğru olamaz. Bizim tek sorumuz şu olmalı: Bu kavram yararlı mıdır? Ve bu da tabii ki ne için kullanıldığına bağlıdır. Hayatın ebedi varlığına olan idrakı güçlendirmek içinse elbette yararlıdır. Buna yönelik herhangi başka bir soru gerekli midir yolu aydınlatmak için? Birçok başka inançlar gibi acı bir şekilde suistimal edilebilir. Böylesi bir suistimal ediş en hafifinden geçmişle ilgilenmeyi ve belki de ondan gurur duymayı sunar. En kötüsü olarak şimdiki zamanda atalete yol açar. Bunların arasında birçok aptallık mümkündür.''

    Mucizeler Kursu - Öğretmenler için Kılavuz Kitabı, Bölüm 24.1 - Çeviri: BenSiz