Gönderen Konu: Algı projeksiyon ile oluşur  (Okunma sayısı 907 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 267
Algı projeksiyon ile oluşur
« : 03 Haziran, 2017, 09:50:24 »
Her türlü kızgınlık, her türlü hayal kırıklığı, üzüntü ve umutsuzluk, suçlu hissetmenin ve suçlamanın öne çıkardığı duygular bu dünyayı gerçek olarak kabul edip, kendi egonun görüşü ile yorumlayarak gösterdiğin tepkilerdir.

Bu, zevk, haz, geçici mutluluklar gibi duygular için de geçerli. Bu tepkiler bir seçimdir. Bunu anlamak, huzurun zuhur etmesine götürür. Huzurlu bir zihin sevgiye ve şefkate açık olur. Bu nedenle, sağlıklı bir zihin bedenin gözlerinin gördüğü dünyaya ancak affedişin gözleri ile bakabilir. Çünkü o bilir: TANRI böyle bir dünya yapmış olamaz. Ve affetmenin getirdiği algılama, bakana bambaşka bir dünya gösterir: uyanışı çağıran ve yardım isteyen bir dünya...

Mucizeler Kursu'nda şöyle yazıyor:

Algı projeksiyon ile oluşur.” (Mucizeler kursu, Metin Kitabı, Bölüm 5.III.5.)

Gördüğümüz dünya sadece bizim içimizde olan referans çerçevemizi yansıtır: zihnimizdeki egemen fikirleri, arzuları ve duyguları. Bu şu demektir: önce içimize bakıyor ve görmek istediğimiz dünya türünü seçiyoruz ve sonra bu dünyayı dışarıya projekte ediyor ve ondan bizim gördüğümüz realiteyi yapıyoruz. Gördüğümüzü kendi yorumlarımızla doğru yapıyoruz. Kendi hatalarımızı – kızgınlığımızı, saldırı içtepimizi, sevgi yoksunluğumuzun her türlü şeklini – haklı çıkartmak için algıyı kullandığımızdan, kötülüğün, yıkıcılığın, kötü niyetlerin, kıskançlığın ve umutsuzluğun dünyasını göreceğiz. Tüm bunları affetmeyi öğrenmeden kurtuluş imkansız olur. Bizim “iyi” ve “merhametli” olduğumuzdan değil, gördüğümüz şeyin doğru ve gerçek olmadığından bunu yapmalıyız. Biz dünyayı dalaletli savunma mekanizmalarımızla çarpıttık ve bu nedenle olmayan bir şey görüyoruz sürekli. Algılama hatalarımızı tanımayı öğrenerek, onların ötesine bakmayı ve “affetmeyi” de öğreniyoruz. Aynı zamanda kendimizin çarpık benlik konseptlerinin ötesine, TANRI'NIN içimizde ve biz olarak yarattığı ÖZ'E bakarak kendimizi affediyoruz.

Tüm bunları entellektüel açıdan onaylayan çok ama gerçekten bir an duraklayıp ve kendini süzgeçten geçirip yargıdan vazgeçmeye çalışan az. Bu duruma sadece kendimde değil, yakınımda olanlarda da sık sık tanık oluyorum. İnsanları yargılamak, onlara kötülük eklemek, kendini diğerlerinden iyi veya üstün görmek, ayrım yaparak ben ve diğerleri olarak dünyaya bakmak, egonun hükmünü güçlendirdiği gibi, bizleri de kendi kabuslarımızın içinde tutsak tutar. Yolumuz dik ve zor. Kaybedecek zamanımız yok.

BenSiz
Kaynak blog: http://www.flameofsophia.com/index.php/2-guen-dem/139-alg-projeksiyon-ile-olusur

Çevrimdışı Gökçe

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 93
  • SEVGİ, umut, iman
Ynt: Algı projeksiyon ile oluşur
« Yanıtla #1 : 03 Haziran, 2017, 10:22:56 »
"Yolumuz dik ve zor. Kaybedecek zamanımız yok. "
????❤️