Gönderen Konu: Metin Kitabı Bölüm15. XI. Kurbanın sonu olarak Noel  (Okunma sayısı 64 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
Metin Kitabı Bölüm15. XI. Kurbanın sonu olarak Noel
« : 23 Aralık, 2017, 17:20:48 »
Hıristiyanlığın ağır bastığı ülkelerde yarın Kutsal Gece kutlanacak, İsa'nın doğumu... Ben de Almanya'da yaşadığımdan dolayı her yıl Christmas/Weihnachten adıyla kutlanan ortamlara girer çıkarım. Alışveriş çılgınlığı haricinde gerçekten hoş bir dönem.
Tarihsel açıdan İsa hakkında bir çok anlatı, ikilem ve hikayeler var. Hangisi doğru hangisi yanlış diye teologlarla tarihçiler arasında hiçde hafife alınamayacak kavgalar mevcut. Eskiden merakımı çekerdi bu tür konular. Ne de olsa dünya odaklı ve zaman çizelgesi içinde gerçekliğe inanan bir zihinle bakıyordum hayata. Artık bu tür konular ve çekişmeler pek umrumda değil. Hatta, İsa ha yaşamış ha yaşamamış bile umrumda değil. Neden mi? Çünkü rüyanın içinde benim açımdan tek önemli şey uyanmak. Ve uyanmaya hizmet eden her şeye minnetle bakmaya hazırım. Eğer İsa'nın öğretisi (bu sadece bir adlandırma) bana çıkış yolunu gösterecekse onu gitmemek ahmaklık olur. Bu anlamda dinsel İsa değil ama Mucizeler Kursu'ndaki İsa ve öğreti bana oldukça fayda sağladı. Dolayısıyla Hısristiyanların kutladığı her şeye kursun penceresinden bakmak bir zevk haline geldi. Tıpkı Noel bayramı gibi. Kursu'n Noel'e yönelik uzunca bir paragrafı var. Bir kısmını sizlere çevirdim.

[...]
2. Noel işareti bir yıldız, karanlıkta bir ışıktır. Onu kendinin dışında değil, Cennette senin içinde parladığını gör ve onu MESİH'İN zamanının geldiğinin işareti olarak kabul et. O, hiçbir şey talep etmeden gelir. O, hiçkimseden herhangi türden bir fedakarlık istemez. O'nun MEVCUDİYETİNDE fedakarlık fikri tüm anlamını yitirir. Ve O'nun Ev Sahipliğinin bir olduğunu ve O'nun Birliğine yabancı düşüncenin orada O'na riayet edemeyeceğini kabul ederek O'nu zaten var olana davet etmen yeterli. Kutsallığın varlığı onu kuşatan kutsallığı yarattığından, O'na hoşgeldin demek için sevgi mutlak olmalıdır. Ev sahibi, O'nun koruduğu mükemmel Masumiyet kadar kutsal olduğu ve O'nun gücü onu koruduğu için, Mesih zamanında Tanrı'yı barındıran Ev Sahibi'ne hiçbir korku dokunamaz.

3. Bu Noel'de seni yaralayan her şeyi KUTSAL RUH'A teslim et. Kendinin tamamen iyileşmesine izin ver ki, iyilişmede O'NUN ile birleşesin ve bizimle beraber herbirimizi kurtararak kurtuluşumuzu birlikte kutlayalım. Hiçbir şeyi geride bırakma çünkü kurtuluş mutlaktır ve sen onu benimle birlikte kabul edersen benimle birlikte verirsin. Tüm acı, her kurban ve tüm küçüklükler bizim BABAMIZA olan ilişkimiz kadar masum ve onun gibi güçlü olan ilişkimizden yok olacaktır. Acı bize getirilecek ve bizim mevcudiyetimizde yok olacaktır, ve acı olmadan kurban olamaz. Ve kurbanın olmadığı yerde sevgi olmalıdır. [...]

[Mucizeler Kursu Metin Kitabı Bölüm15. XI. Kurbanın sonu olarak Noel - Çeviri: BenSiz]