Gönderen Konu: MANEVİ FARKINDALIK  (Okunma sayısı 1011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
  • Özbenliğini dünyada bulmaya çalışma.
MANEVİ FARKINDALIK
« : 11 Ağustos, 2017, 11:07:32 »
…TANRI’NIN ona sahibi olarak verdiğini alan bir zihne, dünya herhangi kayda değer hiçbir armağan artık veremez…

Mucizeler Kursu /Çalışma Kitabı

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
Ynt: MANEVİ FARKINDALIK
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos, 2017, 14:53:48 »
Sonuçta, illüzyonu yaratan zihindir ve ondan kurtulan da zihindir.Sözler illüzyonları ağırlaştırabildiği gibi,onun dağılmasına da yardımcı olabilir.Aynı gerçeği ,o gerçek haline gelinceye dek tekrarlamakta yanlış bir şey yoktur.Annenin işi çocuğun doğmasıyla bitmez.O çocuğunu-kendisine artık ihtiyacı kalmayıncaya dek-aylar ve yıllar boyunca besler.İnsanların sözleri işitmeye ihtiyaçları vardır,ta ki olgular onlara sözlerden daha yüksek sesle hitap edene dek.

Sri  Nisargadatta Maharaj/Ben O'yum

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #2 : 12 Ağustos, 2017, 12:44:39 »
Maharaj:Beden-zihin olduğunuz illüzyonu sadece sorgulanmadığı için vardır.Sorgulamama tüm zihin hallerinin dizildiği ipliktir.O kapalı bir odadaki karanlık gibidir.Odada-görünüşte-karanlık vardır.Ama oda açıldığında karanlık nereye gider?Hiç bir yere gitmez,çünkü zaten orada yoktur.Tüm zihin halleri,tüm varoluş isimleri ve formları sorgulamamaktan,araştırmamaktan,imgelemekten ve her şeye inanmaktan kaynaklanır.’’Ben’im(Varım)demek doğrudur,ama ''ben şuyum’’,’’ben buyum’’demek sorgulamamanın,incelememenin zihinsel zayıflığın ya da uyuşukluğun bir işaretidir.Zihin her biri geçici olan haller koleksiyonudur.Bir geçici haller silsilesi nasıl gerçek sayılabilir?
İşe,kendinizi zihninizden ayırmakla başlayın.Kendinize zihin olmadığınızı onun sorunlarının sizin sorunlarınız olmadığını kararlı bir biçimde hatırlatın.

Soran:Ben kendi kendime ''Ben zihin değilim,zihnin sorunları beni ilgilendirmez’’ diye tekrarlayıp durabilirim,ama zihin ve onun sorunları oldukları gibi orada kalır.Ben size sadece ''bu nasıl yapılır? ''diye soruyorum.

Maharaj:Hiç olmazsa soruyorsunuz!Başlangıç için yeterince iyi.Bir yol bulmak için düşünmeyi,sorgulamayı,araştırmayı sürdürün.Kendinizin bilincinde olun,zihninizi izleyin,ona tüm dikkatinizi verin.Hızlı sonuçlar aramayın;sizin görüş alanınız içinde hiçbir sonuç  olmayabilir.Siz bilmeden psişeniz bir değişim geçirecek,düşünüşünüz daha berraklaşacak,hissedişiniz daha incelecek,davranışlarınız saflaşacaktır.Sizin bunları hedeflemeniz gerekmez,bu değişime tanık olacaksınız.Çünkü şimdi içinde bulunduğunuz hal dikkatsizliğin sonucudur ve olacağınız hal dikkatin meyvesi olacaktır.

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos, 2017, 12:49:25 »
EN YÜCE en kolay erişilebilendir.Çünkü o sizin varlığınızdır.EN YÜCEDEN başka her şeyi düşünmeyi ve arzulamayı bırakmak yeter.

Maharaj

Çevrimdışı Deniz089

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos, 2017, 08:19:35 »
Paylaşımlarını ve seni burada tekrar görmek güzel Yüksel, hoşgeldin!:)

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos, 2017, 11:59:35 »
Maharaj''Bilgi güç verir''demiş....Benimle paylaştığın için sana teşekkür ederim Kardeşim :) hoşbuldum.

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos, 2017, 10:35:42 »
Bruce Lee 60’lı yılların sonunda,’’10.000 çeşit tekme atışı öğrenmiş olandan değil,tek bir tekme atışını 10.000 kere çalışmış olandan korkarım’’demiş.
Analog düşünürsek ki, bunu hayatın her alanında yapmak akıllıcadır,binlerce spiritüel kitap okumuş olan
değil,hakîkate götüren tek bir kitabı binlerce kez okumuş ve uygulamış olan bilgeliğin has öğrencisidir.

BenSiz

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos, 2017, 10:36:58 »
....Gerçeğin tohumu ise içindedir her insanın ve her şeyin.Sizin göreviniz gerçeğin tohumunu ekmek
değil,yaratmaktır onun açabileceği en uygun mevsimi…

Mikhail Naimy/Mirdad’ın Kitabı

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #8 : 15 Ağustos, 2017, 07:45:08 »
"Affediş, düzeltmeye yol açmadığı sürece boş bir iyi niyet gösterisidir. Düzeltme olmadan affediş, şifa verici olmak yerine özünde yargılayıcıdır."

Mucizeler Kursu

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos, 2017, 07:46:16 »
  "Sen hakikatte Mesih'sin ve diğer herkes de öyle ve hepimiz biriz. Bu boyutta hepimiz aynı rüyayı görüyoruz fakat farklı bakış açısıyla. Rüyanda gördüğün herkes aslında sensin. Senin işin, affediş sayesinde kendinle mutlu olmak ve bütün olmayı yeniden hatırlamak."

Gary Renard - Mucizeler Kursu Eğitmeni

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #10 : 15 Ağustos, 2017, 07:49:28 »
Bağışlama nedir?

Bağışlama, kardeşinizin size yaptığını düşündüğünüz şeyi aslında hiç yapmamış olduğunu fark etmektir. Bağışlama, suçları ve hataları affedip onları gerçek kılmak değildir. Bağışlama, suç veya yanlış diye bir şeyin olmadığını görmektir. Bu bakış açısı içinde tüm suçlarınız bağışlanır. Suçluluk, Tanrı'nın Evladı hakkında yanlış bir algıdan başka ne olabilir? Bağışlayıcı olmak, bu illüzyonun yanlışlığını görür ve gitmesine izin verir. O gittiğinde, onun yerine geçen şey artık Tanrı'nın Niyetidir.

Bağışlamayan bir düşünce, hakiki olmadığı halde kesin yargılara varan ve onları savunan düşüncedir. Bunları düşünen zihin kapalıdır ve özgürleştirilmeyecektir. Düşünce; illüzyonu korumaya çalışır ve zihni kilitleyen zincirleri daha da güçlendirir. Böylece illüzyonların üstü daha fazla örtülerek anlaşılmaz bir hal alırlar. Şüphe artık onlara ulaşamayacağı gibi, mantıktan da uzak tutulurlar. Sabitlenmiş ve somutlaştırılmış bir illüzyonla, onun hedefi arasına artık kimse giremez.

Bağışlamayan düşüncenin yaptığı birçok şey vardır. Delice hareketlerle hedefinin peşinden koşar; yolunu kestiğini düşündüğü her şeyi bozulmaya uğratır. Amacı algıyı bozmaktır ve bunu da yine algıyı bozarak yapar. Öfkeli ve çıldırmış bir şekilde kendi bakış açısına karşı olabilecek her şeyi yok ederek ve bozarak gerçeği ezmeye çalışır.

Buna karşın bağışlama durağandır ve sessiz bir şekilde hiçbir girişimde bulunmaz. Hakikatin hiçbir özelliğine karşı çıkmaya çalışmadığı gibi, onu beğendiği şekillere benzetmeye çalışmaz. Sadece bakar, bekler ve yargılamaz. Bağışlamayan kişi yargılamalıdır çünkü bağışlamaktaki başarısızlığı için sebepler uydurmak zorundadır. Fakat kendini bağışlamayı başarmak isteyen kişi, hakikati olduğu şekli ile karşılamayı öğrenmelidir.

Bu yüzden hiçbir şey yapmaya çalışmayın. Sadece bağışlamanın size; umut dolu ve başaracağınızdan emin Rehberiniz, Kurtarıcınız ve Koruyucunuz aracılığıyla ne yapmanız gerektiğini göstermesine izin verin. Bağışlamanız sizi bağışlar çünkü Tanrı'nın O’na verdiği işlev budur. Şimdi O’nun işlevini paylaşmanız gerekir ve O’nun kurtarmayı istediklerini kurtarması için O’na destek olmalısınız. O, masumiyeti gördüğü ve kurtardığı herkesin içinde, Tanrı'nın Evladını görmektedir. Bu yüzden bağışlayıcıdır.

Mucizeler Kursu

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #11 : 16 Ağustos, 2017, 08:07:50 »

"İnsanlar doğru affedişi uygularken bilinçsizce bir direnç hissederler çünkü ego bunu kendi sonu olarak algılar ve kendini öldürmektense seni öldürmeyi tercih eder.
Egonla anlaşmaya varmak için onunla barışmanı ya da dost olmanı tavsiye edecek öğretmenler vardır. Ama tüm bunları yapmak egonun yerini sağlamlaştırır.
Eğer tek çıkış yolu olan doğru affedişi uygularsan egonun seninle ortak olmak artık ilgisini çekmeyecektir."

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #12 : 16 Ağustos, 2017, 08:09:54 »
'Ego bizi öldürmek ister'in anlamı onun gerçek Benliğimizi, Özümüzü, içimizdeki Mesih'i, Tanrıoğlu'nu öldürmek istemesidir.
Eğer egonun bu düşünce sistemini desteklersek -çoğunlukla yaptığımız gibi- herkeste Tanrıoğlu'nu öldürmeye çalışırız. Seni her yargıladığımda, tuzağa düşürmeye çalıştığımda; yaptığım şey Tanrıoğlu'nu çarmıha germektir. Bunu yapmakla ' Sen masum değilsin, Oğulluğun bir parçası değilsin, suçlusun, günahkarsın' demiş olurum.
Bizler bu şekilde ayrılığı tekrar tekrar, yeniden ve yeniden sahnelemiş oluruz. Her yargıladığımızda, Tanrıoğlu'nu çarmıha germiş oluruz.

Kenneth Wapnick - Mucizeler Kursu Eğitmeni

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #13 : 16 Ağustos, 2017, 08:11:56 »
Affediş süreci şu şekilde işler:

Sen aslında orada değilsin. Eğer ben senin suçlu olduğunu ve problemin nedeni olduğunu düşünüyorsam ve aslında seni ben yaptıysam o halde bu hayali suç ve korku benim içimde olmalı. Tanrı'dan ayrılış hiç gerçekleşmediğine göre ikimizi de gerçekte yapmadığımız şey için affediyorum. Şimdi yalnızca masumiyet var ve artık Kutsal Ruh'la huzur içinde bütünleşebilirim.
Bu, seni boyutların olmadığı yere götürebilmek için Kutsal Ruh'un senden bu boyutta düşünmeni istediği yoldur. Ve sen evine geri döndüğünde bunları yapmana gerek bile kalmayacak. "

Gary Renard - Mucizeler Kursu Eğitmen

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #14 : 17 Ağustos, 2017, 08:14:10 »
"Kalbinin olduğu yer, evindir. Eğer kalbin Tanrı'yla ise, zaten evindesin. Dünyayı bırak artık; ama fiziksel olarak değil, mental olarak. Kurs'un dediği gibi 'İçinde yaşıyor gibi göründüğün dünya senin evin değil. Ve zihninde bunun doğru olduğunu bildiğin bir yerler var.' Bu bakış açısı affetmeni kolaylaştırır. Ve affettiğinde Tanrı'yı hatırlarsın."

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #15 : 17 Ağustos, 2017, 08:16:45 »
Dünyanın bizim davetimizle olduğuna inanmak zor gibi görünür. Biz dünyayı ego ile tanımlandırarak davet ettik. Egonun düşünce sistemini kendimizin gibi kabul ettiğimizde egonun tüm vahşi imajinasyonları bizimmiş gibi görünmeye başladı.
Egonun düşünce sisteminin yıkıcı öz çehresi; ölüm isteği ve Yaşamın Kaynağı'ndan ayrılma isteğidir. Dünyanın sevimli, hoş gibi görünen görüntüleri egonun ölüm ve ayrılık isteğinin kamuflajlarıdır.
Egonun düşünce sisteminin hapishanesinden kurtulmanın aracı AFFETMEK'tir. Eğer tüm kararlarımızda, tüm algılarımızda Kutsal Ruh'u rehberimiz olarak kabul edersek korkunun zincirlerini gevşetmiş oluruz. Ego bizi her zaman ölümün görüntüsüne taşır. İyileşmenin yolunu ancak Kutsal Ruh'u rehberimiz olarak kabul edersek seçebiliriz. "

Alıntı/Çeviri - Pathways of Light ACIM

Mucizeler Kursu

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #16 : 18 Ağustos, 2017, 08:19:31 »
KURS'TAN DERLEMELERLE KUTSAL RUH

-Egoya ve ayrılığa Tanrı'nın cevabıdır.
-Mutluluğun ruhudur.
-Kefaretin Zihnidir.
-Düşük (zihin) ile yüksek (Zihin) arasında aracılık eder.
-Mucizelerin mekanizmasıdır.
-Tanrı ile daima iletişimdedir.
-Tanrı'nın Sesidir.
-Benim doğru zihnimdedir.
-Seçim yaparken rehberimdir.
-Asla korkuyu arttıracak bir cevap vermez.
-"Günah"ı düzeltilecek bir hata olarak görür.
-Mesih Zihnidir.
-Benim parçamdır.
-Her şeye cevaptır.
-Kurtuluşa rehberimdir.
-Uyanmaya ve hoşnut olmaya çağrıdır
-Tüm gördüklerine sevgiyle bakar.

Mucizeler Kursu

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #17 : 18 Ağustos, 2017, 08:21:05 »
"Kutsal Ruh, şifa düşüncesidir... Tanrı'nın Çağrısı olan Kutsal Ruh aynı zamanda Tanrı'nın Düşüncesidir de."

Mucizeler Kursu - Metin Kitabı

……………

"Kutsal Ruh, zihinde bir Düşüncedir. Mucizeler Kursu'nda Kutsal Ruh'tan 'Alternatif' olarak da söz edilmiştir. O, ego ile karar vermeye alternatiftir."

Kenneth Wapnick

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #18 : 19 Ağustos, 2017, 09:01:48 »
"Ben gördüğüm dünyanın kurbanı değilim çünkü ben bu dünyayı meydana getiren kendi düşüncelerimin kurbanıyım. Kutsal Ruh'u davet ettiğimde O; bu dünyanın onu (dünyayı) benim meydana getirdiğimi öğrenebileceğim bir okul olabileceğini öğretir bana. Ve O bana neden bu dünyayı meydana getirdiğimi de öğretir: Bireyselliğimi ve 'özel'liğimi projekte edebilmek için."

Kenneth Wapnick- Mucizeler Kursu Eğitmeni

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #19 : 19 Ağustos, 2017, 09:03:38 »
"Kutsal Ruh'un en zayıf çağrına bile tamamen cevap vereceğini hatırlayarak en olabildiğince içten bir şekilde kendine şöyle de:
Yanlış karar vermiş olmalıyım çünkü huzurlu değilim.
Kararı ben kendim verdim ama başka türlü de karar verebilirdim.
Başka türlü karar vermek istiyorum çünkü huzurlu olmak istiyorum.
Kendimi suçlu hissetmiyorum çünkü Kutsal Ruh eğer O'na izin verirsem yanlış kararımın sonuçlarını iptal edecektir.
Ben, benim için Tanrı adına karar vermesine müsaade ederek ona izin vermeyi seçiyorum.

Mucizeler Kursu

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #20 : 22 Ağustos, 2017, 08:52:58 »
- Bir an için gerçek gibi görünmek sahte olanın doğasıdır.
- Kendini düşünmek ve kendi çıkarını gözetmek sahte olanın odak noktalarıdır.
- Zihin tarafından kavranan her şey sahte olmak zorundadır,çünkü o göreceli ve sınırlı olmaya mahkûmdur.
- Zihin sahte olanı göremezken,gerçeği aramak yararsızdır.Zihnin gerçeği idrak edebilmesi için sahte
  olandan tamamen arınması gerekir.
- Gerçek kendini öne sürmez,o sahtenin sahte olarak görülmesinde ve reddedilmesinde yatar.
- Gerçeğin görülmesini çok zorlaştıran şey,sahte olana sıkıca sarılmaktır.
- Sizi hoşnut eden şey sizi geciktirir.
- Tüm bilgi rüyanın içindedir ve geçerli değildir.

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #21 : 22 Ağustos, 2017, 09:01:49 »
"Dünya kötü değildir; o yalnızca bir rüyadır, bir illüzyondur, bir halüsinasyondur. Yani dünya hiçbir şeydir."

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #22 : 22 Ağustos, 2017, 09:03:16 »
"Mucizeler Kursu, bizim illüzyonları illüzyonlar olarak görmemize yardımcı olur çünkü dünyanın görüntüleri (aslında) zihnimizden gelir ve biz onların gerçek olduğuna inanırız."

Alıntı/Çeviri - Pathways of A Course In Miracles

Mucizeler  Kursu

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #23 : 24 Ağustos, 2017, 10:57:33 »
Ben de hayvanların etleri ve kürkleri için öldürülmelerine karşıyım,ama buna öncelik vermeyi reddediyorum.Vejetaryanlık değerli  bir davadır,ama en acil olanı değildir.Tüm değerli davalara en iyi hizmeti kaynağına dönmüş insan verebilir.

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #24 : 24 Ağustos, 2017, 11:17:32 »
Soran:İnsan En Yüce Hal’e nasıl erişir?
Maharaj:Tüm daha küçük,önemsiz ve değersiz arzulardan vazgeçerek.Siz daha küçük,önemsiz ve değersiz olandan hoşnut olduğunuz sürece,en yüksek olana sahip olamazsınız.Sizi hoşnut eden şey sizi geciktirir.Siz her şeyin doyum-vermeyiciliğini,geçiciliğini,sınırlılığını idrak edene ve enerjilerinizi tek bir büyük özlemde toplayıncaya dek,bu yolda ilk adımı bile atmamış olursunuz.Öte yandan,En Yüce için duyulan arzunun bütünlüğü ve dürüstlüğü aslında En Yüce’den gelen  bir çağrıdır.Fiziksel ve zihinsel hiçbir şey size özgürlük veremez….

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #25 : 25 Ağustos, 2017, 08:48:33 »
"Her şey bir saldırıdır. Doğmak bir saldırıdır. Affediş sürecinin erken safhalarında bizim yapmamız gereken; şefkatli, sevgi dolu, iyi, hoş, düşünceli ve spiritüel insanlarmış gibi davranmaya çalışmayı kesmektir. Bu tip insanlar Cennettedir, buraya gelmezler. "  :(

Kenneth Wapnick - Mucizeler Kursu Eğitmeni

Soru:  Peki nasıl davranmak doğrudur?
Mucizeler Kursu cevap:Yapmamız gereken, herhangi bir şekilde davranmak değil. Yapmamız gereken; bir şeyler "olmaya" çalışmadan ya da kendimizi bir şeyler gibi göstermeye çalışmadan yalnızca ve yalnızca AFFEDİŞ’i uygulamak...

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #26 : 25 Ağustos, 2017, 08:54:17 »
Benliği idrak etmek için önce’’ben bedenim’’fikrinden kurtulmanız gerekmez.Bunun tam tersi gereklidir,siz yanlış olana tutunuyorsunuz,çünkü doğru olanı bilmiyorsunuz.Kendini –idrakin ön koşulu mükemmellik değil,samimiyettir.Erdemler ve güçler kendini idrakle birlikte gelir,daha önce değil..

Maharaj

(Hep Maharaj'dan paylaşıyorum ama Hakikat kimden saçılıyorsa etrafa O işte... :)) )

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
« Yanıtla #27 : 25 Ağustos, 2017, 11:30:03 »
Benliği idrak etmek için önce’’ben bedenim’’fikrinden kurtulmanız gerekmez.Bunun tam tersi gereklidir,siz yanlış olana tutunuyorsunuz,çünkü doğru olanı bilmiyorsunuz.Kendini –idrakin ön koşulu mükemmellik değil,samimiyettir.Erdemler ve güçler kendini idrakle birlikte gelir,daha önce değil..

Maharaj

(Hep Maharaj'dan paylaşıyorum ama Hakikat kimden saçılıyorsa etrafa O işte... :)) )

Olsun. Önemli olan elçi değil, iletinin kendisidir. Kaynak, elçilerin farklı olmasına rağmen, hep aynıdır/birdir. Dolayısıyla elçiler, görüntüleri ve dilleri farklı olsa da, birdir.

;) :) :-*

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #28 : 25 Ağustos, 2017, 12:36:06 »
Evet Bensiz çok doğru;Elçiler farklı(görüntüde), ama kaynak bir....Maharaj’’Gerçeğe dayanan sözler,eğer tam olarak sınanmışlarsa,kendilerine ait bir güce sahiptir’’derken de sanki bir şeyin altını çizmiş gibi…  :-* :-*

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #29 : 26 Ağustos, 2017, 12:08:34 »
Maharaj’ın kitabını ilk okuduğumda,O’nun ağacımı sallayan ve oradaki çürük elmaları düşürmeye çalışan birisi olduğunu sanmıştım,ama ağaçtaki kırmızı ve tatlı elmalarıma dokunmadan..Kitabı daha sonraki okumalarımda ise;aslında ağacımdaki kırmızı elmalarıma da kastettiğini,asıl amacının ağacı kökünden söküp atmak olduğunu kavradım.Çürük elmalar korkularım,tatlı elmalar arzularım,ağaç da kişiliğim betimlemesi içerisinde,ağaç orada durduğu sürece  elmaları koparıp atmanın  ne anlamı vardı bana göre!.. Bir arzu ya da korku duyduğumda  yanlış olan ve yok olması gereken şeyin, arzu veya korku değil, arzulayan ve korkan kişi olduğunu anladım  o sabah…Geçmiş ve gelecek tüm korku ve arzularımın nedeni,yaratıcısı değilmiydi zaten bu kişi…

Hayal gücüm artık kapımı çalmıyor eskisi gibi.Bir hayal kurarken Maharaj’ın beni yakalayıp sopasıyla dürtüp’’-Hayal kurmayı bırak!rüyadasın uyan !’’dediğinin hayalini kurabiliyorum,en fazla..Şaşırıyorum,gözümün önündeki gerçeği görememiş olmanın şaşkınlığı oluyor bazen bu.
Kendi çaldığım ıslığın sesi pek duyulmaz olmuş anlaşılan….

Sert ve güçlü bir hava,
Sardı şimdi Karanlık Ormanın dört bir yanını.
Ve Lacivert bakışı alevlendi yine gözlerinde!
Kanlı Ejder’in…
..
-Ah Ölüm rüyasının karanlığında parlayan;
Yanılmaz Kudret:-Ah!
Yak bitir ki bizi!
Işık olsun her yan..

Bugün de böyle olsun istedi(m)

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #30 : 30 Ağustos, 2017, 09:57:17 »
Siz dikkatinizi kendinize hiç vermiyorsunuz.Zihniniz daima olaylarla,insanlarla,fikirlerle meşgul,ama asla kendi benliğinizle meşgul değil.Dikkatinizi kendi benliğiniz üzerine odaklayın,kendi var’lığınızın farkına varın.Nasıl işlev yaptığınızı görün;eylemlerinizin nedenlerini ve sonuçlarını izleyin.Siz ne olmadığınızı bilerek benliğinizi bilirsiniz.Kendi benliğinize geri dönüş yolu reddetmekten geçer.

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #31 : 30 Ağustos, 2017, 09:59:43 »
Bir dilenci otuz yıldır bir yol kenarında oturmaktadır.Bir gün onun önünden bir yabancı geçer.Dilenci,eski şapkasını mekanik bir biçimde ona da uzatarak,''Allah rızası için bir sadaka,’’der.''Benim sana verecek hiçbir şeyim yok’’ der yabancı.Sonra''Sen neyin üzerinde oturuyorsun?’’ diye sorar.Hiçbir şey diye yanıtlar dilenci.’’Sadece eski bir sandık.Kendimi bildim bileli onun üzerinde oturuyorum.''Onun içine hiç bakmadın mı’’diye sorar .'Hayır'der dilenci.’’Niye bakayım ki, onun içinde hiçbir şey yok.’’Sen yine de bir bak''diye ısrar eder yabancı.Dilenci yerinden kalkar ve biraz uğraştıktan sonra sandığın kapağını açmayı başarır.Ve o,şaşkınlık ve sevinç içinde,sandığın altınla dolu olduğunu görür.

Ben size verecek bir şeyi olmayan ve size içinize bakmanızı söyleyen o yabancıyım.Bu meselde(hikaye)olduğu gibi herhangi bir sandığın içine değil,çok daha yakın bir yere,kendi içinize bakmanızı söyleyen biri….

''Ama ben dilenci değilim ki’’,dediğinizi işitir gibiyim.Gerçek serveti,yani Var’lığın ışık saçan sevincini ve ona eşlik eden derin,sarsılmaz huzuru bulamamış olanlar,büyük bir maddi servete sahip olsalar dahi,dilencidirler.Onlar haz ve doyum kırıntılarını,onaylanmayı,güvenliği ya da sevgiyi dışarıda aramaktadırlar,oysa onların içinde sadece bu şeyleri içeren değil,dünyanın sunabileceğinden sonsuz derecede daha büyük bir hazine vardır….

Eckhart Tolle/Şimdi’nin Gücü

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #32 : 31 Ağustos, 2017, 08:31:23 »
Siz gerçekten samimi olduğunuzda,her olayı,hayatınızın her anını amacınıza yöneltirsiniz.Başka şeylerle boşuna zaman ve enerji harcamazsınız.Buna ister irade,ister sevgi ya da sadece dürüstlük deyin,siz kendinizi amacınıza tamamen adamışsınızdır.
Ayrıca, görmeye isteki olmalısınız kendini-idrak için hem berraklığa,hem de ciddiyete ve samimiyete ihtiyacınız vardır.Kalp ve zihin olgunluğuna ihtiyacınız var ki o,anlamış olduğunuz azıcık şeyi günlük hayatınızda samimiyetle uygulamakla gelir.
....
Davranış inanca ihanet etmemelidir.Amacınızın kararlılığı ve arayışınızın dürüstlüğü sizi hedefinize ulaştıracaktır.Ciddiyet ve samimiyet başarının tek koşuludur…

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #33 : 01 Eylül, 2017, 08:50:11 »
"Mucizeler Kursu'nun balayı periyodu bittiğinde, öğrenciler çoğunlukla kendilerini kaygılı, huzursuz hissetmeye başlarlar ve her şeyin daha iyiye gideceği yerde daha kötüye gittiğini söylerler. Aslında her şey hep daha kötüydü çünkü egonun düşünce sistemi asla gitmedi, o yalnızca saklandı. Günahın resminin teşhir edilmesi ile - her ne kadar önceden "özel" olmanın çerçevesiyle gizlenmiş olsa da- egonun varlığının rahatsızlığı, huzursuzluğu daha somut bir hale geldi. İsa'ya iman; bizi affediş süreci ile bu noktaya ve daha sonra da O'nun şefkatli rehberliği ile karanlıktan sevgiye taşır. Hedefimiz budur."

Kenneth Wapnick-Mucizeler Kursu Eğitmeni

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #34 : 01 Eylül, 2017, 08:51:25 »
"Mucizeler Kursu'nun İsa'sı, Hristiyanlığın İsa'sının aynı versiyonu değildir ve iki düşünce sistemi birbirinden çok farklıdır çünkü Hristiyanlıkta acı çekmenin sembolü olarak görülen İsa, bir insan olarak ekstra özeldir. O, bizden oldukça farklıdır ve Tanrı'nın tek sevgili oğludur. Fakat Mucizeler Kursu'nda İsa bizimle birdir ve biz onunla eşit derecede Tanrı'nın sevgili Oğluyuz ve Mesih'iz; ondan hiçbir farkımız yok."

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #35 : 05 Eylül, 2017, 14:54:58 »
Her şeye rüya muamelesi yapmak özgürleştirir.Rüyalara gerçeklik atfettiğiniz sürece onların kölesi olursunuz.Siz falanca kişi olarak doğduğunuzu hayal ederek,o kişinin kölesi haline gelirsiniz.Köleliğin özü kendinizi bir süreç olarak,geçmişiniz ve geleceğiniz varmış gibi imgelemektir.Gerçekte bizim geçmişimiz yoktur,biz bir süreç değiliz,biz gelişmeyiz,biz yaşlanıp ölmeyiz;biz her şeyi bir rüya olarak görmeli ve onun dışında durmalıyız.

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #36 : 06 Eylül, 2017, 14:27:02 »
Soran:Dünyayı sadece zihinsel bir şey olarak görmek ne kadar zor!Onun elle tutulur gerçekliği çok ikna edici görünüyor.

Maharaj:İmgelemenin sırrı,onun çok gerçek görünmesidir.Siz bekâr ya da evli,bir keşiş veya bir aile babası olabilirsiniz;mesele bu değildir.Siz imgelemenizin kölesi misiniz değil misiniz?Her ne karar alırsanız,her ne iş yaparsanız,o hep imgelemeye,olgular kılığına girmiş varsayımlara dayalı olacaktır.

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #37 : 08 Eylül, 2017, 06:46:12 »
''Bir çocuk bir oyuncak için onu alıncaya kadar ağlar.Sonra da onu fırlatıp bir başkası için ağlar.
Bu tıpkı bitmez tükenmez mutluluk kovalamacasındaki dünyasal insanın durumu değil midir?Bir şeyi elde eder etmez,ona olan ilgisi kaybolur ve başka bir şeyi kovalamaya koşar.Bu dünyadaki hiçbir şey onu uzun süre tatmin etmez.’’

''Ruh varlığı,kayıp mutluluğunu maddesel şeylerde bulamaz,bunun tek nedeni bu şeylerin sunduğu rahatlığın sahte olmasıdır.İçindeki ilâhi mutlulukla temasını kaybettiği için insan bu ihtiyacını duyuların yalancı mutluluklarında tatmin etmeyi umar.Bununla birlikte varlığının daha derin seviyelerinde,Tanrıyla bir olan Ruhsal yanının farkında olmayı sürdürür.Huzursuzluk içinde bir mutluluk duygusundan bir diğerine koşarken aradığı şey Tanrıda’ki kayıp mutluluğu olduğundan,gerçek tatmine bir türlü ulaşamaz.

Ah,körlük!Mutluluğu, tek bulunacağı yer olan içinizde aramadan önce daha ne kadar doyumsuzluk,can sıkıntısı,tiksinti çekmeye devam edeceksiniz?’’

Paramhansa Yogananda/Bilgeliğe Yolculuk

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #38 : 09 Eylül, 2017, 09:54:43 »
Soran:Buda acı ve ıstırabın arzular yüzünden ortaya çıktığını ve acıdan kurtulmak için arzu bağlarını koparmamız,yani arzulardan kurtulmamız gerektiğini söyler.
Cevap:…..Buda’dan alıntı yapmak yerine,Buda olun,’’aydınlanmış varlık’olun,ki Buda sözcüğü bu anlama gelir...
Eckhart Tolle
….

Eckhart Tolle’nin bu sözleri kendime de ayna tuttu bir yerde..Sonuçta bende Ruhsal Öğretmenlerin  sözlerinden alıntılar paylaşıyorum sıkça…Eckhart Tolle’nin: ’’Okuyun,bilgilenin vs.ama,asıl görevinizi hiç  unutmayın, unutmamanız gereken şeyin kendisi olun.’’uyarısı gibi algılamak istedim belki de bu sözleri..

Üstüme alındım mı?Evet
Kendimi unuttum mu?Bu rüyada olduğuma göre Evet
Görevimi unuttum mu?Hayır

Paylaşımlardaki amacımız;spiritüel konularda daha bilgili kişiler olup,bu uyduruk dünya illüzyonuna daha iyi ayak uydurmak olmasa gerek..

Bizi kendimizden özgürleştirecek; iyi, sağlıklı ve saf düşüncelerin yok olup gitmesine engel olmak/Yükseklerden dünyayı içine alan bu düşüncelerin,Huzuru ve Hakîkati arayanlara ulaşmalarını sağlamaktır paylaşımlarımızın amacı..

Ama her ne yapıyor olursak olalım,asıl görevimizin’’Kaynağa geri dönmek’’olduğunu hiç unutmadan..

Bu bilgiler ile güçleniyoruz evet ama! ya davranışlarımız?’’Davranışlarım inancıma ihanet ediyor mu? Hedefime ulaşıyor muyum? İçimdeki Gerçeğe dikkatimi veriyor muyum?

-Tüm bu soruları kendimize dürüstçe sormalıyız…

Bak!
Kaç gemi seferde şimdi
ve kaç savaşçı,
bilinmeyen meçhul denizlerde.
..
Söylesene!
Orion’un hangi karanlık bakışı
unutturabilir ki;
Özgürlüğünden
bir damla içmiş olanın sarhoşluğunu..

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #39 : 13 Eylül, 2017, 16:15:24 »
Bir kez,zihninizi ve onun mucizevî güçlerini bildiğinizde ve onu zehirlenmiş olandan-ayrı bir kişi olma fikrinden-kurtulduğunuzda,onu,çok uygun olduğu kendi alanında,kendi işini yapması için rahat bırakırsınız.Zihni kendi yerinde ve kendi işi üzerinde tutmak zihnin özgürleşmesidir.

Önemli olan ne yaptığınız değil,ne yapmaktan vazgeçtiğinizdir.
Koşullar ve durumlar cahilleri yönetir.Gerçeği bilen,herhangi bir şeye zorlanmaz.Onun itaat ettiği yasa sevgi yasasıdır.

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #40 : 14 Eylül, 2017, 15:06:45 »
"Mesih, Tanrı'nın Oğludur ve her birimizin içindedir. Öyleyse birine saldırdığımızda kendimize saldırmış oluruz ve eve dönmeme arzumuzu yansıtmış oluruz. Çünkü ya birlikte döneceğiz ya da birlikte dönemeyeceğiz."

Kenneth Wapnick- Mucizeler Kursu Eğitmeni

...

"Her ilişki, her durum; ruhsal gelişimin için ilahi birer derstir."

Marrianne Williamson - Mucizeler Kursu Eğitmeni

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #41 : 15 Eylül, 2017, 15:05:19 »
Soru: Hitler gibi bir adam nasıl masum olabilir?
Cevap: Bu çok klasik bir soru. Ve cevabın Hitler'le özel olarak bir ilgisi yok.
Hitler ve dünyadaki -sen de dahil- her insan eşit derecede masumsunuz çünkü gördüğün hiçbir şey gerçek değil. Bu SENİN rüyan. Kurs'un söylediği gibi rüyayı gören başka biri değil sensin. Eğer Tanrı'dan ayrılış hiç gerçekleşmediyse gördüğün nasıl gerçek olabilir ki? "

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #42 : 16 Eylül, 2017, 14:51:36 »
Herkes kendisi için bir dünya yaratır ve onun içinde kendi cehaletinin  hapsinde  yaşar.Yapmanız gereken  tüm şey hapishanenizin gerçekliğini reddetmektir…

Kavranılması gereken esas nokta,sizin anılara arzulara ve korkulara dayanan kendi hayal gücünüzün oluşturduğu bir dünyayı kendi üzerinize projekte  etmiş ve kendinizi onun içine hapsetmiş olduğuzdur.Büyüyü bozun ve kurtulun…

Bir kez,her şeyin içten geldiğini,içinde yaşadığınız dünyanın size değil,sizin tarafınızdan projekte edildiğini idrak ettiğinizde,korkunuz sona erer.Bunu idrak etmediğiniz sürece,kendinizi beden,zihin,toplum,ulus,insanlık gibi dışsal şeylerle özdeşleştirirsiniz.Ama bunlar tümüyle korkudan kaçışlardır.

Kendinize hayat sahnesinde bir gösteri yapıyormuşsunuz gibi bakın...

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #43 : 16 Eylül, 2017, 14:56:06 »
"Mucizeyi zihinde bir değişim olarak ya da daha spesifik bir şekilde egodan KUTSAL RUH'a doğru öğretmenlerde bir değişim olarak düşün. Bu değişim; acımızın kaynağı olan tüm yanlış algılamaları ve yanlış düşünceleri düzeltir."

"Mucize, düzeltişten başka bir şey değildir. Biz suçu, günahı kimliğimiz olarak seçtik ve bu delice temelden acı ve hastalık ortaya çıktı. Bunun yerine Kutsal Ruh'un mucizesini seçersek acıya ve hastalığa neden olan ayrılık düşüncesi ortadan kalkar. "

Kenneth Wapnick-Mucizeler Kursu Eğitmeni

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #44 : 17 Eylül, 2017, 13:41:56 »
Hiçbir dışsal faaliyet içsel benliğe erişemez;ibadet ve dualar sadece yüzeyde kalır,siz ona ibadet ile ulaşamazsınız,yani uyku rüya ve uyanıklık hallerinin ötesine geçmek için çaba gerekir.Başlangıçta girişimler düzensizdir,sonra onlar daha sıklaşır,düzenli hale gelir,daha sonra sürekli ve yoğun hale gelir,en sonunda tüm engeller aşılır.

Dinler gerçek yüzlerini sessiz eylem içinde gösterirler.Bir insanın neye inandığını bilmek için,onun nasıl davrandığını izleyin.Çoğu insan için bedenine ve zihnine hizmet,onun dinidir.Onların dinî fikirleri olabilir,ama o fikirlere göre hareket etmezler.O fikirlerle oynarlar,onlara genelde pek düşkündürler,ama o fikirlere uygun davranmazlar.

Maharaj

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #45 : 18 Eylül, 2017, 14:30:24 »
Teslimiyet-yani,olana gösterdiğimiz zihinsel-duygusal direnci bırakmak-da Tezahür- Etmemiş-Olan’a açılan bir kapıdır.Bunun nedeni basittir:içsel direnme sizi diğer insanlardan,kendinizden,çevrenizdeki dünyadan ayırır.O ego’nun varlığını sürdürmesini sağlayan ayrılık hissini güçlendirir.Ayrılık hissi ne kadar güçlüyse ,siz tezahür etmiş olana,ayrı formlar dünyasına o kadar çok bağlı olursunuz.Siz form dünyasına ne kadar çok bağlıysanız,form kimliğinizde o kadar katı ve nüfuz edilemez hale gelir.Kapı kapalıdır siz içsel boyuttan,derinlik boyutundan ayrı düşmüşsünüzdür.Teslimiyet halinde,sizin form kimliğiniz yumuşar ve Tezahür-Etmemiş-Olan’ın içinizden parlayabileceği şekilde’’geçirgen’’hale gelir.

Eckhart Tolle/Şimdi’nin Gücü

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #46 : 20 Eylül, 2017, 11:53:58 »
Son  zamanlarda,uyandığım sabah erken saatlerde bana fısıldanan bir cümle ya da bir söz ile gözlerimi açıyorum sabaha.Bu; son anda,son anına yetişip hatırlayabildiğim bir cümle ya da bir söz  oluyor çoğunlukla.
KUTSAL REHBER’imin kendi sesimle bana fısıldadığı ve fısıldayanın kendim sandığım şey-yoksul ego benlik-olmadığının tam,eksiksiz,direk,aniden bilinivermesiyle uyandım bu sabah yine.
Bu durum olmaya başladığı ilk zamanlarda neler olduğunu tam anlayamadığımdan,söylenenleri unutuyordum çoğunlukla ya da sahte kişiliğim bunu hemen önemsizleştiriveriyordu.Ama bu kez öyle olmadı!yatağımın yanında duran kalemle  kağıda yazıverdim hemen unutmadan.
Dedim ya!son anına yetişebildim KUTSAL REHBER’imin bana fısıldadığı''Cesaret edersen,korkularını alt edersin'' bildiriminin.

-Ah!Ne güzel şeymiş ;KUTSAL REHBER’imizin  hatalarımzı görüp,ötesine bakmamız ve yeni bir algı kazanmamız için sundukları..Ve tüm bunların YARATICIMIZ’ın armağanı olduğunu fark etmek! ne güzelmiş…

Kendi yarattığım illüzyonlarımın ötesine geçmek için bazen bu düzeltmeler olurken, büyük dirençlerle karşılaşıyorum içimde.Bozuk işlevli ego-zihin hipnozum(ben kendimce ona’’küçük
cüce’’diyorum/egom)küçük cüce istediği şeyi alamayıp,beni illüzyonlarının içine çekemeyince,büyük dirençlere yol açıyor düzeltmeler esnasında.O zaman küçük cüce, kendi deyimimle Kanlı Ejder’e dönüşüyor kahredici  oklarını saplamaya çalışırken.
Bu her olduğu defada,illüzyonlar,ayartmalar saldırıyor gibi göründüğünde,hemen ŞİFA İLACIMI alıyorum çabucak:

''SANA gelmemi geciktirecek (hiçbir şey)e izin vermeyeceğim.SENİ seviyorum.SENİ hep sevmiş olmalıyım.Ben sadece sevebilirim. Ve bunların hepsi illüzyon.’’

Tüm kendi yaptığım ayartma ve saldırıları düşünceleri zihnimde belirir belirmez ,bu gerçek düşüncelerimle hemen karşılık veriyorum içimden defalarca tekrarlıyorum ta ki dikkatim ayartma düşüncesinden uzaklaşıp gerçek düşüncelerimin esenliğinin içine girinceye kadar.Aslında bunu yapmak çok basit.Bu gerçek düşüncelerimizin zihnimizde parlamasına izin vermek o kadar.

Bir kez İLACIN iyileştirici etkisi görüldüğünde/deneyimlendiğinde olduğunu sandığımız illüzyon, gücünü kaybediyor.

-Kendimize giden bu yolculukda, kendimizle ve korkularımızla yüzleşmemiz elzem görünüyor.O zaman tüm kardeşlerimizle;
-Ha gayret!Ha cesaret!diyelim ve bu yazıyı Maharaj’ın’’ Gösterilmesi gereken çaba,ulaşılacak keşiflere kıyasla hiçbir şey değildir.’’sözleriyle noktalayalım.

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #47 : 23 Eylül, 2017, 08:51:11 »
Yargılamak ya bir insanın bilinçsiz davranışını onun gerçek kimliğiyle karıştırmak,ya da kendi  bilinçsizliğinizi bir başka insana projekte edip bunu onun gerçek kimliğiyle karıştırmaktır.Yargıyı bırakmak işlev bozukluğunu ve bilinçsizliği gördüğümüzde tanımayacağımız anlamına gelmez.O''tepki ve yargı olmak''yerine,''biliş olmak''anlamına gelir.Siz o zaman ya tepkiden tümüyle kurtulmuş olursunuz ya da tepki gösterebilir ama yine de biliş olabilirsiniz,bu tepkinin izlendiği ve olmasına izin verildiği alandır.Böylece karanlıkla savaşmak yerine,ışığı getirirsiniz.İllüzyona  tepki göstermek yerine,illüzyonu görür,ama aynı zamanda onun ötesini de görürsünüz.Biliş olmak her şeyin ve herkesin nasılsa öyle olmasına izin veren sevecen bir mevcudiyet alanı yaratır.Değişim-dönüşümün bundan daha iyi bir katalizörü yoktur…

Siz tartışmaya başladığınız anda,zihinsel bir pozisyonla özdeşleşmiş,ve şimdi sadece o pozisyonu değil,aynı zamanda benlik duygunuzu da savunuyor olursunuz.Ego devreye girmiştir.Siz bilinçsiz hale gelmişsinizdir.

Eğer çok uyanık,çok mevcut iseniz,bunu ego işe karışmadan,yani suçlamadan ya da karşı tarafı haksız çıkarmadan yapabilirsiniz. Hissettiğiniz şeyi suçlamadan ifade etmeyi öğrenin.Açık, savunmasız bir biçimde dinlemeyi öğrenin.Ona(tartıştığımız kişi) kendisini ifade etme fırsatı,alanı verin.Orada mevcut olun.Suçlama,savunma,saldırma-ego’yu güçlendirmek ya da korumak veya ego’nun ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için tasarlanmış bütün o kalıplar-o zaman gereksiz hale gelecektir.Başkalarına ve kendimize fırsat ve alan tanımak çok önemlidir.Onsuz sevgi gelişip çiçek açamaz.

Eckhart Tolle/Şimdi’nin gücü

Çevrimdışı Deniz089

• Newbie
  • *
« Yanıtla #48 : 23 Eylül, 2017, 22:24:31 »
'Asıl yüksekte olan aşağıda olur hep.
Asıl hızlı olan yavaş kalır her zaman.
Ziyadesiyle duyarlı olan donuk olur.
Asıl güzel ve etkili konuşan suskun durur.
Med ve Cezir tek bir gelgittir.
Kılavuzsuz olan en güvenilir rehbere sahiptir.
Çok büyük,çok küçüktür,
Ve her şeyini verenin her şeyi var demektir.'

Mirdad'ın Kitabı.

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
« Yanıtla #49 : 24 Eylül, 2017, 08:38:37 »
Teşekkür ederim Deniz.Demek ki BenSiz'in arada dürtmesi gerekiyormuş bizi :D
Bu arada hoşgeldin,umarım paylaşımlarının devamı gelir  :)