Gönderen Konu: 11.V. Egonun "dinamiği"  (Okunma sayısı 920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 247
11.V. Egonun "dinamiği"
« : 04 Aralık, 2016, 20:56:30 »
1. Hiçkimse illüzyonlardan onlara bakmadığı sürece sıyrılamaz çünkü, onlar bakmamakla korunur. İllüzyonlardan korkmaya gerek yoktur çünkü, onlar tehlikeli olamazlar. Biz, egonun düşünce sistemine daha titiz bakmaya hazırız çünkü, beraber onu eritecek bir lambaya sahibiz, ve onu istemediğini açıkca bildiğinden hazır olmalısın. Bunu yaparken tamamen sakin olalım çünkü, biz dürüstce sadece hakikatı arıyoruz. Egonun "dinamiği" şimdi bir süreliğine bizim dersimiz olacaktır çünkü, sen ona gerçeklik verdiğinden onun ötesine geçebilmek için ona bakmak mecburiyetindeyiz. Bu hatayı biz beraber iptal edeceğiz ve onun üzerinden hakikate bakacağız.

2. Bilmenin yolunu kapatan tüm şeylerin ortadan kaldırılması değil de, başka ne iyileştirme olabilir ki? Ve onları korumadan, onlara doğrudan bakmanın haricinde başka nasıl illüzyonlar çözülür ki? Bu nedenle, korkma, çünkü bakacağın şey korkunun kaynağıdır ve sen korkunun gerçek olmadığını öğrenmeye başlıyorsun. Aynı şekilde, onların gerçekliğini inkâr ederek basitçe etkilerinin çözülebileceğini öğreneceksin. Etkisi olmayan bir şeyin var olmadığını idrak etmek, bir sonraki adım olarak ortadadır. Yasalar bir vakumun içinde işlemez, ve hiçe götüren şey olmamıştır. Eğer onların gerçekliği uzantısından tanınırsa, o halde hiçe götüren şey gerçek olamaz. Bundandır ki, korkuya bakmaktan korkma çünkü, onu görmek mümkün değildir. Netlik, tanımı gereği karışıklığı ortadan kaldırır ve karanlığa ışık aracılığı ile bakmak, onu kovar. 

3. Biz, "egonun dinamiği" dersini, terimin kendince bir anlamı olmadığını anlayarak  başlayalım. O, tam olarak onu anlamsız kılan iç çelişkiyi içerir. "Dinamik", bir şey yapmanın gücünü ima eder ve ayrılığın tüm yanıltmacası egonun bir şey yapma gücü olduğu inancına dayanır. Ego sana korku aşılayabilir çünkü, sen buna inanırsın. Hakikat ama çok basittir:

Tüm güç TANRI'DANDIR.
O'NDAN olmayanın herhangi bir şey yapma gücü yoktur.


Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, Bölüm 11.V.1-3 - Çeviri: BenSiz