Gönderen Konu: 18.VII. Benim hiçbir şey yapmam gerekmiyor  (Okunma sayısı 899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 246
18.VII. Benim hiçbir şey yapmam gerekmiyor
« : 13 Aralık, 2016, 13:19:31 »
1. Hala bir güç kaynağı olarak bedene çok fazla inanç bağlamaktasın. Onun herhangi bir şekilde konforunu, korunmasını veya zevkini içermeyen hangi planları yapmaktasın? Bu, senin yorumunda bedeni bir araç değil bir amaç yapar ve bu daima günâhı, eskiden olduğu gibi, çekici bulduğun anlamına gelir. Günâhı hala hedefi olarak kabul eden hiçkimse kendisi için KEFARETİ kabul etmez. Böylece tek olan sorumluluğunu yerine getirmemiş olursun. Acıyı ve tahribatı tercih edenler KEFARETİ hoş karşılamazlar.

2. Senin asla yapmadığın bir şey var:  bedeni tamamen unutmadın. Belki zaman zaman bakışından kayboldu o, ama henüz tamamen yok olmadı. Senden, bunun bir andan fazla oluşmasına izin vermen beklenmiyor; tam o anda ama KEFARETİN mucizesi gerçekleşir. Ardından, bedeni tekrar göreceksin ama asla eskiden olduğu gibi değil. Ve senin onu farketmeden geçirdiğin her an sana, tekrar geri döndüğünde, onun hakkında başka bir görüş bağışlayacaktır.

3. Beden hiçbir anda var olmamıştır. O daima ya hatırlanır ya da düşünce olarak önden belirir, ama o asla şimdide deneyimlenmez. Sadece onun geçmişi ve geleceği onu gerçek gibi göründürür. Zaman onu tümüyle kontrol eder, çünkü günâh asla tam olarak şimdide bulunmaz. Her tek anda, suçun çekicilik gücü acı olarak hissedilmiştir ve başka hiçbir şey olarak değil ve dolayısıyla ondan kaçınılmalıdır. Şimdi artık çekiciliği kalmamıştır. Onun tüm çekiciliği hayalidir ve dolayısıyla ona yönelik sadece geçmişte ya da gelecekte düşünülebilir.

4. Tek bir an için geçmiş ve gelecek görmek istememen haricinde, kutsal anı çekincesiz kabul etmek imkansızdır. Onu geleceğe teslim etmeden, kendini ona hazırlayamazsın. Özgürleşme, içinde senin onu çağırdığın anda sana verilecektir. Birçoğu ömür boyu hazırlıkla geçirdi ve gerçekten başarının anlarına ulaştılar. Bu kurs onların zaman içinde öğrendiklerinden daha fazlasını öğretmeye çalışmıyor ancak, zamandan tasarruf hedefliyor. Belki de kabul ettiğin bir hedefe gitmek için çok uzun bir yol deniyorsun. Günâha karşı savaşarak KEFARETE ulaşmak fevkalâde zordur. Nefret edilen ve aşağılanan şeyi kutsal yapma girişiminde muazzam çaba harcanır. Bedenden kurtulmayı hedefleyen tefekkür ve uzun meditasyon süreçleri içeren bir yaşam da gerekli değildir. Tüm bu girişimler sonuçta, nihai hedeften dolayı başarılı olacaktır. Ama araçlar zahmetli ve çok zaman alıcıdır çünkü, mevcut değersizlik ve yetersizlik durumundan kurtuluşa ulaşmak için, onların hepsi geleceğe yöneliktir.

5. Senin yolun, hedefi açısından değil ama aracı açısından, bir başka olacaktır. Kutsal bir ilişki, zaman tasarruf etmek için bir araçtır. Kardeşinle beraber geçirdiğin tek bir an, ikinize de evreni verecektir. Sen hazırsın. Artık sadece hiçbir şey yapman gerekmediğini hatırlamalısın. Ne yapman gerektiği hakkında düşüneceğine, onun üzerine odaklanman çok daha yararlı olacaktır. Ayartmalarla boğuşanlar ve günâha yenilmemek için mücadele edenlere nihayet huzur geldiğinde; kendini tefekküre verenin zihnine nihayet ışık geldiğinde; veya hedef nihayet herhangi biri tarafından ulaşılmış olduğunda, o zaman bu sadece tek bu bir mutlu idrak ile gerçekleşir: "benim hiçbir şey yapmam gerekmiyor."

6. İşte herkesin kendi tarzında ve kendi zamanında bir gün bulacağı nihâi kurtuluş budur. Senin bu zamana ihtiyacın yok. Sen ve kardeşin birlikte olduğunuzdan, senin için zaman tasarruf edilmiştir. Bu kursun sana zaman kazandırmak için uyguladığı özel araç budur. Başkalarına iyi hizmetler vermiş olan araçları uygulamakta ısrar edersen ve senin için yapılmış olanı ihmal edersen, kursu uygulamamış olursun. Benim için sadece bu hazırlıkla zaman tasarruf et ve başka hiçbir şey yapmamaya çalıştır kendini. Benim hiçbir şey yapmam gerekmiyor, sadakâtın ifadesi, gerçekten bölünmemiş bir bağlılığın beyanıdır. Sadece bir an için buna inan ve bir asır süren tefekkürden veya ayartmaya karşı olan mücadeleden daha fazlasını başarmış olacaksın.

7. Bir şey yapmak bedeni dahil eder. Eğer hiçbir şey yapman gerekmediğini anlarsan, bedenin değerini zihninden çıkartmış olursun. İşte yüzyıllar süren zahmetten sıvışabileceğin ve zamandan sıyrılabileceğin hızlı, açık kapı burada. Üzerinde günâhın hemen şimdi her türlü çekiciliğini yitirdiği yol budur. Çünkü burada zaman inkâr edilir ve geçmiş ve gelecek artık yoktur. Hiçbir şey yapması gerekmeyenin zamana da ihtiyacı yoktur. Hiçbir şey yapmamak, dinlenmek ve senin içinde senden dikkat talep eden bedenin etkinliğinin sona erdiği bir yer yaratmak demektir. Bu yere KUTSAL RUH gelir ve orada kalır. Sen unuttuğun zaman ve zihnini işgal etmek için bedenin etkinliği geri döndüğünde de O orada kalır.

8. Ama bu, senin ona geri dönebileceğin sükûnetin yeri her zaman var olacaktır. Sen fırtınada, onun tüm azgın faaliyetinden ziyade, onun sakin merkezinin daha çok farkında olacaksın. Bu, içinde hiçbir şey yapmadığın sakin merkez sende kalacak ve yollandığın her yoğun eylemin ortasında sana sükûnet verecektir. Çünkü bu merkezden bedeni nasıl günâhsız olarak kullanacağın sana öğretilecektir. Ve bedenin olmadığı bu merkez, onu onunla ilgili olan bilincinde günâhsız olarak koruyacaktır.

Mucizeler Kursu, Metin Kitabı Bölüm 18.VII.1-8 - Çeviri: BenSiz