Gönderen Konu: Benlik konsepti ve Özbenlik  (Okunma sayısı 637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi BenSiz

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 269
Benlik konsepti ve Özbenlik
« : 26 Kasım, 2017, 14:13:15 »
1. Dünyanın öğrenişi, dünyanın gerçekliğine uyarlanmış benlik konseptini temel alır. Bu, ona iyi uyar. Çünkü bu, gölgeler ve yanılsamalar dünyasına uygun bir resimdir. Gördükleri her şeyin onunla bir olduğu evindedir o burada. Dünyanın öğrenişinin hizmet ettiği şey, benlik konsepti oluşturmaktır. Onun anlam ve amacı budur: benliğin olmadan gelmen ve yavaş yavaş birini yapman. Ve, dünyayla taleplerinin birliğinde aynı olarak karşılaşmak için olgunluğa ulaştığında, onu mükemmelleştirmiş oldun.

2. Benlik konsepti senin tarafından yapılır. Onun seninle en ufak bir benzerliği yok. O, TANRI OĞLU olarak gerçekliğinin yerine konulması için yapılan bir puttur. Dünyanın öğrettiği benlik konsepti, göründüğü gibi olan şey değildir. Çünkü o, zihnin sadece bir tanesini algılayabileceği iki hedefe hizmet etmek için yapılmıştır. Birincisi, üzerinden etkileşim yapılan masumiyetin yüzünü sunar. Bu yüz gülen ve hayran bırakan ve hatta sevebilir gibi görünendir. O kendine yoldaşlar arar ve -zaman zaman acıma hissiyle- acı çekenlere bakar ve bazen teselli verir. O, kötü bir dünyada iyi olduğuna inanır.

3. Bu yön kızdırılabilir, çünkü dünya masum olana hak ettiği sevgiyi ve korumayı sağlayamamaktadır. Ve bu nedenle bu yüz genellikle dünyanın cömert ve iyi olmak isteyenlere gösterdiği adaletsizlikler karşısında gözyaşlarıyla ıslaktır. Bu yön asla ilk saldırıyı yapmaz. Ancak her gün yüzlerce küçük şeyler masumiyetine karşı küçük bir saldırıda bulunurak onun sinirlenmesine ve nihayetinde açıkca küfretmesine ve hakarate yol açar.

4. Benlik konseptinin gururla sergilediği masumiyetin yüzü kendini savunmak için yapılan saldırıyı tolere edebilir, çünkü dünyanın savunmasız masumiyete karşı zor kullandığı bir gerçek değil midir? Kendinden bir resim yapan hiçkimse, bu yüzü bir kenara bırakmaz çünkü ona ihtiyacı vardır. Diğer tarafı görmek istemez. Ancak orası, dünyanın öğrenişinin dikte edildiği yerdir, çünkü burada dünyanın "gerçekliği" sabitlenmiştir putun kalıcı olmasını sağlamak için.

5. Benlik konsepti masumiyetin yüzünün altında kalan bir dersi öğretmesi için yapıldı. Bu korkunç bir yerinden etme dersidir ve öylesine yıkıcı dehşet doludur ki, üstünde gülümseyen yüzün ebediyen gözlerini kaçırması gerekir, gizlediği hainliği algılamaması için. Ders şunu öğretir: Ben, senin yaptığın şeyim ve sen bana bakarken, benden dolayı kınandın. Benliğin bu görüşünü dünya gülümseyerek onaylar, ne de olsa dünyanın yollarının kesin kalıcı olmasını sağlamıştır ve onların üzerinde yürüyenlerin kaçamayacağını garanti eder.

MUCİZELER KURSU Metin Kitabı Bölüm 31.V.1-5 - Çeviri: BenSiz