Gönderen Konu: melekler???  (Okunma sayısı 82 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökçe

• Global Moderator
  • Jr. Member
  • SEVGİ, umut, iman
melekler???
« : 04 Eylül, 2018, 14:09:23 »
Mucizeler Kursu'nda "melek" kavramı var mı?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler  <3    Herkese sevgiler <3  :-* :)

Çevrimdışı Gökçe

• Global Moderator
  • Jr. Member
  • SEVGİ, umut, iman
Ynt: melekler???
« Yanıtla #1 : 04 Eylül, 2018, 14:28:45 »
bir soru daha:
Ölen yakınlarımızı onların "KİM" olduklarının hakikatini hatırlayarak anmak sizce de onlara rahmet okumanın en güzel yolu olmaz mı? (Nihat Hatipoğlu'na sorulan sorulara benzedi biraz sanki  :D ;D :P )
Yani onların  beden olmadıklarını ve dolayısıyla da aslında ölmediklerini hatırlamak, tamamen masum ve günahsız olduklarını hatırlamak, bizimle BİR olduklarını hatırlamak...

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
« Yanıtla #2 : 04 Eylül, 2018, 17:48:32 »
Mucizeler Kursu'nda "melek" kavramı var mı?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler  <3    Herkese sevgiler <3  :-* :)

Var sevgili Gökçe...
Fakat Mucizeler Kursu'nun ilk kaleme alınışıyla son edit edilmiş ve bugün kitap olarak satılan versiyonlarında bu sözcükle ilişkin farklar var. Hatta ilk kaleme alınan metinde Lucifer'in, düşen meleğin, insanlara yönelik bir sembol olduğu yazar. Resmi versiyonda bu cümleler yok. Wapnick silmiş. Şöyle yazıyor orijinal metinde:
Ne de olsa Lucifer düştü, ama o hala bir melekdi. O yüzden insanın sembolüdür. Kefaret, meleklerin düşebileceği inancının yanlış olduğunun bilgisidir.

Dersler 131, 161, 183, 303, 316 ve epilogda da melek kelimesi geçer. Doğru tercüme edildiyse tabii.

Kursu uygulayınca ve gerçekten anlayınca, melek gibi varlıkların sadece birer sembol olarak ifade edildiklerini idrak ederiz. Melek, TANRI'NIN sevgi dolu düşünceleridir kursun metafiziğinde. Onları resimsel temsil eder. Melek kendi başına var olan, kanatlı ve ışıklı bir varlık değildir dinlerde ve birçok spiritüel yolda anlatıldığı gibi. Ama ego böylesi masallar sevdiği ve sürekli ayrılık ürettiği için "dışarıda" iblis de yaratır, melek de. Oysa "dışarıda" veya "hariç" diye hiçbir şey yok. Tanrı var diyoruz ve susuyoruz der kurs. Hal böyle olunca, durumlarımızı anlamak için kullanılan kelimelere ve konseptlere gerçeklik vermeden bakmamız doğru olur.

Ben de melek fikrini pek severim. Ama meleğe neden ihtiyaç duyarım ki diye de sorarım. Çünkü hakikatın basit oluşu, sadece Tanrı'nın var olması ve bizlerin tek bir ruh olarak Tanrıoğlu olduğumuzu kabullenmek kanatlı meleklere inanmaktan daha zor. Yine de kurs bizlere böylesi resimsel benzetmelerle yakşalıyor ve hatta kanatlardan ve koruyuculardan bahsediyor. Neden? Çünkü bizler anladığımız dilden ve şekilden öğrenerek yola çıkmalıyız. Bir öğrenci ne kadar ruhani yolunda ilerlerse, öğrenimi o denli soyutlaşır ve kavramların, içeriklerin ve resimsel anlatımların yerini içsel ifadesiz bir idrak alır. Artık içerik değil "kontekst" yani bağlam anlam kazanır. Kişi olmaktan çıkar alan oluruz örneğin. Daha doğrusu oluyor gibi algılarız... :)

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
« Yanıtla #3 : 04 Eylül, 2018, 17:55:55 »
bir soru daha:
Ölen yakınlarımızı onların "KİM" olduklarının hakikatini hatırlayarak anmak sizce de onlara rahmet okumanın en güzel yolu olmaz mı? (Nihat Hatipoğlu'na sorulan sorulara benzedi biraz sanki  :D ;D :P )
Yani onların  beden olmadıklarını ve dolayısıyla da aslında ölmediklerini hatırlamak, tamamen masum ve günahsız olduklarını hatırlamak, bizimle BİR olduklarını hatırlamak...

Başa sardık Gökçem... :)

1. Ölüm nedir? Ölen nedir? Aslında ölmediklerini hatırlamak ne demek?
2. Rahmet okumak ne demek bu bağlamda?
3. Beden olmadıklarında bizden farklı olmaları mı gerekiyor? Biz neyiz? Ölünce farklı mı olacağız? Ölünce neredeyiz?
4. Ölene karşı "yaptıklarımız" yaşayanlara karşı yaptıklarımızdan farklı mı olmalı? Biz onları hatırlamazsak onlar mı tutsak kalacak?
5. Bizimle bir olduklarını hatırlamak ölülere özel bir fayda mı sağlayacak?
6. Herbirimiz bu boyutta, canlı veya cansız, illüzyon, yani hayal ürünü değil miyiz? Tanrıoğlu bizi rüyasında yaparken ölü veya canlı olmamız gerçeklik payı ile mi ölçülüyor? Yani, hakikat açısından önemli mi canlı veya ölü olmak?

Bu sorulara kafa yormaya herkes davetli. Buyrun. Hodra meydan...  :D  8)

Çevrimdışı Gökçe

• Global Moderator
  • Jr. Member
  • SEVGİ, umut, iman
« Yanıtla #4 : 04 Eylül, 2018, 20:51:15 »
Melekler tamam da ölümde çaktım sanırım  :o :o :o
“onları hatırlamazsak onlar mı tutsak kalacak?
Bizimle bir olduklarını hatırlamak ölülere özel bir fayda mı sağlayacak?”   :o ::)

😉❤️❤️

Çevrimdışı yüksel

• Full Member
  • Özbenliğini dünyada bulmaya çalışma.
« Yanıtla #5 : 04 Eylül, 2018, 23:35:57 »
Maharaja ‘’ölümle ölen nedir?diye sorulduğunda, Maharaj ’’ben bu bedenim’’ fikri ölür:Tanık ölmez,diye yanıtlar..Yani ortada ölen bir kişi falan yok.Tüm bu sorular anlamsızlaşıyor o zaman.

Peki ,Maharaj bu sözleri söyledi söylemesine de bu sözler benim Kalbimin Hakikati oldu mu,yani bunu kendim bildim mi? İşte zaten bizim buradaki görevimiz de Kaynağa geri dönmek ölmeden,ölmek!

-Biz neyiz? Sorusu..Bu iyi bir soru.

Bu soruyu İÇ REHBERİM’E (KUTSAL RUH’A)şöyle sormuştum:’’ben YARATICIMI nasıl bileceğim.’’

Yanıt hiç gecikmedi.’’Sen kendini bildiğinde ONU DA bileceksin!..’’Peki ben kimim o zaman?… Ve Zaman içinde anladım ki benim ne olduğumu bilmem gerekmiyor,ne olmadığımı bilmem yeterli.Olmadığımız şeyi kararlı bir biçimde reddetmeliyiz.

Maharajın şu sözüne son derece sadığım: ‘’Bir hapishaneden kurtulmak için insan, onun serbest bırakılması için çalışanların gönderdikleri talimatlara sorgusuz sualsiz itaat etmelidir.’’

Zihin tartışmayı sever kendini devam ettirmek,sürdürmek için ama biz bütün enerjimizi ve dikkatimizi bu zihin hapisanesinden kurtulmak için kullanmalıyız.Doğmuş olduğumuza inandığımız için,öleceğimize de inanıyoruz.Hepsi zihnin bir oyunu..

Çevrimdışı Gökçe

• Global Moderator
  • Jr. Member
  • SEVGİ, umut, iman
« Yanıtla #6 : 05 Eylül, 2018, 08:56:41 »

Doğmuş olduğumuza inandığımız için,öleceğimize de inanıyoruz.Hepsi zihnin bir oyunu..

👍👍❤️❤️