Gönderen Konu: Egonun Dünyayı Kontrol Ettiğinin Beş Kanıtı  (Okunma sayısı 553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökçe

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 93
  • SEVGİ, umut, iman
Egonun Dünyayı Kontrol Ettiğinin Beş Kanıtı
« : 15 Şubat, 2018, 13:54:38 »

EGONUN DÜNYANI KONTROL ETTİĞİNİN 5 KANITI...

Ego zihnimizin bir yansımasıdır. Benliğimizin zihindeki yankısıdır. Ego yunancadan gelen ve Ben demek olan kelimedir. Bilimsel olarak ego sizin kendi benliğinizdir. Benlik (öz ben) ile bencillik (ego) arasında çok ince bir çizgi vardır. Biz burada Egodan bahsederken bu bencillik kavramından bahsetmiş olacağız.

'' Bir ego ile yaşamak kötüdür. Ama kendine güvenerek yaşamak harika bir şeydir... ''
Fred Durst

Ego;ALAYCI YAKLAŞIR
Bir kişiyle ve olayla alaycı şekilde yaklaşıyor veya alay ediyorsanız. Egonuz siz fark etmeseniz bile olayı veya kişi kıskanmıştır.

Ego; SADECE BEN DER
Çoğu zaman ben iyi olmalıyım. Ben zengin olmalıyım veya bu başarı benim olmalı diyorsanız ve bunu yaparken başkalarını umursamıyorsanız, egonuz iki sıfır öndedir. Ben kelimesi kötü bir kelime değildir. Burada anlamamız gereken ben ile bencillik arasındaki farktır.

Ego;HER ZAMAN HAKLIDIR
Böyle bir algı yaşıyorsanız egonuz dünyanızı kontrol etmektedir. Kimse her zaman haklı olamaz. Bazen haklıyızdır ve bazen yanılmışızdır. Ego kontrol ediyorsa sizi hiç bir zaman haksız olduğunuzu kabul etmezsiniz.

Ego; BEN BİLİRİM DER
Eğer olaylar hakkında en iyi fikrin sizde olduğuna inanıyorsanız ve araştırma yapma gereği bile duymuyorsanız, egonuz kontrolü ele almıştır. Ego ben merkezlidir ve her şeyin en iyisini bildiğini düşünür

Kendine güvenle bu durum arasında büyük bir fark vardır. Kendine güvenen insan yapacaklarını ve yaptıklarını bilir ve bunlar önceden araştırılmış veya keşfedilmiş bilgiden gelir. Fakat ego'da güvenden çok büyük bir ilizyon vardır. Kişi bilmediği konularda bile en iyi bilen rolüne bürünebilir.

Ego; İLGİ ÇEKMEYE BAYILIR (HAVA ATMAK)
Hepimiz güzel olmayı ve ilgilenilmeyi severiz ve bunda kötü bir yan yoktur. Fakat ego sadece ben en güzel olmalıyım der. Ego bu yüzden abartılı yaşamayı sever. Pahalı ve abartılı kıyafetleri ve gösterişli dünyaya bayılır. Bilir ki pahalı bir araba veya ev onu ilgi odağı yapacaktır. Zengin bir yaşam güzeldir ve herkes hak eder. Ama ego zenginliği ilgi çekmek ve gösteriş için kullanmak ister...
(Bilgi erdemdir alıntı)