Gönderen Konu: VI. VI. TANRI'NIN mükâfatları  (Okunma sayısı 23 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BenSiz

• Administrator
  • Full Member
VI. VI. TANRI'NIN mükâfatları
« : 26 Ağustos, 2018, 09:39:09 »
1. Ego, "tehdidin" gerçek kaynağını anlamaz ve sen kendini ego ile ilişkilendirdiğinde, durumu olduğu gibi anlamazsın. Sadece senin egoya olan sadakatın aslında ona senin üzerinde güç verir. Ben egodan, kendi başına hareket eden ayrı bir şeymiş gibi bahsettim. Bu, onu kolayca bırakamayacağından ve düşünüşünün ne kadarının ego tarafından yönlendirildiğini anlaman için gerekliydi. Bununla birlikte ama tasasızca böyle kalmasına izin veremeyiz, aksi takdirde, burada olduğun sürece veya burada olduğuna inandığın sürece, çatışmalarla dolu olmanın kaçınılmaz olduğunu düşüneceksin. Ego, kendin hakkındaki inançlarının bir parçası olmaktan başka bir şey değildir. Senin diğer hayatın kesintisiz olarak devam etti; o senin ayrıştırma girişimlerinden etkilenmedi ve her zaman dokunulmamış olarak kaldı ve her zaman tamamen dokunulmamış olarak kalacaktır.

2. İllüzyonlardan sıyrılmayı öğrenirken, kardeşine ne borçlu olduğunu asla unutmamalısın. O, bana borçlu olduğunun aynısıdır. Bir diğerine egosentrik olarak davrandığının her defasında, şükran borcunun lütfunu ve onu yaratacak kutsal algıyı atmış olursun. Burada "kutsal" ifadesi kullanılabilir, çünkü beni de içeren tüm OĞULLUYA ne kadar borçlu olduğunu öğrendiğinde, algıların mümkün olduğu kadar irfana yakınlaşır. O zaman çukur o kadar küçük olur ki, irfan kolaylıkla akabilir ve sonsuza dek onu yok edebilir.

3. Bana hala çok az güvenin var, ama benim sana egodan daha sık rehberlik etmemi istemen halinde büyüyecektir o. Sonuçlar, bunu yapmanın tek makul seçim olduğuna dair seni giderek daha fazla ikna edecektir. Bir kararın barış ve neşe getirdiğini, ancak diğerinin kaos ve mutsuzluğu beraberinde getirdiğini deneyimleyen hiçkimsenin ayrıyeten ikna edilmesi gerekmez. Ödüllerle öğrenmek acıyla öğrenmekten daha etkilidir, çünkü acı egonun illüzyonudur ve asla geçici bir etkiden daha fazlasını üretemez. Buna karşılık, TANRI'NIN mükâfatları derhal ebediyen idrak edilir. Bu idrak egondan değil kendinden geldiği için, senin ve egonun özdeş olamayacağını gösterir. Bu farkı çoktan kabul ettiğini düşünebilirsin, ancak hala ikna olmuş değilsin. Egodan kaçman gerektiğine inanman bunu gösteriri; egodan aşağılıyarak veya onu kontrol ederek ya da cezalandırarak kaçamazsın.

4. Ego ve saf ruh, birbirlerini tanımazlar. Ayrık zihin, ayrışmayı sadece ayrıştırma (disosiasyon) yoluyla koruyabilir. Bunu yaptıktan sonra, tüm doğal dürtüleri reddeder, çünkü egonun ayrı bir şey olduğundan değil, fakat sen buna inanmak istediğin için bu böyledir. Ego bu inancı sürdürmenin bir yoludur, ve onun hala devam sürmesini sağlayan araçları kullanmak yalnızca senin seçimindir.

Mucizeler Kursu, Metin kitabı bölüm 4:VI.1-4 / Çeviri: BenSiz