Son İletiler

Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
91
Karışık / Ynt: Şarap - HİÇ
« Son İleti Gönderen: Gökçe 03 Ocak, 2018, 16:32:11 »
:)  :D ❤️❤️❤️❤️
92
Karışık / Ynt: Şarap - HİÇ
« Son İleti Gönderen: BenSiz 03 Ocak, 2018, 14:18:23 »
Tam zamanında geldi bu hikaye. Çok teşekkürler sevgili Gökçe.  :-* :-* :-* kalp, kalp, kalp
93
Karışık / Şarap - HİÇ
« Son İleti Gönderen: Gökçe 03 Ocak, 2018, 13:42:22 »
Anlatılanlara göre bir gün Mevlana, Şems-i Tebrizi’yi evine davet eder. Şems, Celalettin Rumi’nin evine gider ve ev sahibinin ikramını gördükten sonra ona sorar:
– Benim için şarap hazırladın mı?
Mevlana hayret içerisinde sorar:
– Meğer sen şarap içiyorsun, öyle mi?
Şems cevap verir:
– Evet.
Mevlana:
– Bunu bilmiyordum.
– Mademki öğrendin bana şarap ikram et.
– Bu gece vakti şarabı nereden bulabilirim?
– Hizmetçilerinden birine söyle gidip alsın.
– Bu iş yüzünden Tanrı’nın karşısında şeref ve haysiyetim beş paralık olur.
– O zaman, git kendin al.
– Bu şehirde beni herkes tanır. Ecnebi mahallesine gidip nasıl şarap alabilirim ki?
– Eğer bana saygın varsa benim rahatım için bunu yapmalısın. Çünkü ben geceleri şarapsız ne yemek yiyebilir, ne konuşabilir, ne de uyuyabilirim.
Mevlana, Şems’e olan saygısından ötürü cübbesini omzuna atar, koltuğunun altına büyük bir şişe saklar ve ecnebi mahallesine doğru yola düşer.
Oraya varıncaya kadar kimse onun ecnebi mahallesine gittiğini düşünmez ama ulaştığında insanlar hayret içinde onu takip etmeye başlarlar ve Mevlana’nın bir meyhaneye girdiğini, bir şişe şarap aldığını ve onu sakladıktan sonra dışarı çıktığını görürler.
Henüz ecnebi mahallesinin dışına çıkmadan mahalle sakinlerinden Müslüman bir grup onu izlemeye başlar ve sayıları an be an çoğalır ta ki Mevlana’nın imamı olduğu herkesin arkasında namaz kıldığı caminin önüne gelinceye kadar.
Hal böyle iken kalabalığın içinde bulunan Mevlana’nın rakiplerinden birisi:
– Ey millet! Her gün arkasında durup namaz kıldığınız Şeyh Celaleddin ecnebi mahallesine gidip şarap aldı…
diye bağırdıktan sonra Mevlana’nın cübbesini çekip atar.
Milletin gözü şişededir.
Adam devam eder:
– Mümin olduğunu iddia eden, sizin inandığınız bu münafık şimdi şarap almış ve kendi evine götürüyor.
Sonra Celalettin-i Rumi’nin yüzüne tükürür.
Ve başına öyle bir vurur ki Mevlana’nın sarığı açılır ve boynuna dolanır.
Halk, bu sahneyi gördüğünde özellikle de Mevlana’nın sessizliği karşısında kesin olarak Mevlana’nın sahte takva elbisesi altında onları bir ömür boyu kandırmış oldukları kanaatine varır.
Sonuç olarak ona saldırmak için hazırlanırlar ve hatta öldürmeye niyetlenirler.
İşte tam o anda Şems birdenbire orada belirir ve haykırır:
– Ey hayasız insanlar, dini bütün bir insanı şarap içme töhmeti altında bırakmaya hiç utanmıyor musunuz? Gördüğünüz bu şişenin içinde sirke var. Zira her gün yemeğinde kullanıyor.
Mevlana’nın rakibi bağırır:
– Bu sirke değil, şarap.
Şems şişenin ağzını açar ve Mevlana’nın rakibi de dahil olmak üzere oradaki herkesin avuçlarına, şişenin içindeki sıvıdan biraz döker.
Mevlana’nın rakibi başını döverek Mevlana’nın ayaklarına kapanır ve halk da Mevlana’nın elini öpüp dağılır.
Sonra, Mevlana Şems’e sorar:
– Bu akşam beni niçin böyle bir facianın içine sürükledin ve rezil rüsva olmama izin verdin?
Şems der ki:
– UĞRUNA GURURLANDIĞIN ŞEYLERİN SERAPTAN BAŞKA HİÇBİR ŞEY OLMADIĞINI ANLAMAN İÇİN.
Sen bir avuç sıradan insanın saygısının senin için ebedi bir sermaye olduğunu düşünüyordun ama gördün ki bir şişe şarap aldatmacasıyla hepsi yok olup gitti. Senin suratına tükürdüler, başına vurdular ve hatta seni neredeyse öldürüyorlardı. Senin sermayen işte bu kadardı ve bu gece bir anda nasıl yok olduğunu gördün. O halde öyle bir şeye tutun ki zamanın geçmesi ve olayların değişmesiyle yok olmasın.
Dünya bir HİÇ…
Ehl-i dünya bir HİÇ…
Ey HİÇ! Birleşme HİÇ’le bir HİÇ için…
Ölümden sonra geriye ne kalır, bilir misin?
AŞK’tır, MUHABBET’tir
Gerisi tamamen HİÇ.
Şems/ Mevlana
94
Mucizeler Kursu Genel / Kurs'tan Kısa Kısa Alıntılar
« Son İleti Gönderen: Gökçe 30 Aralık, 2017, 08:08:37 »
✔️ "Dünya ölümle değil, HAKİKATle terk edilir."
✔️ " Sevgi özgürlüktür."
✔️ "Doğru duanın sırrı bir şeylere ihtiyacın olduğu algısını unutmaktır."
✔️"Fiziksel doğum bir başlangıç değildir, devamdır"
✔️"Tüm şeyler, hep birlikte iyi için çalışır."
✔️"İllüzyonlar sen onlara değer verdiğin sürece sürüp giderler. İllüzyonları iptal etmenin ilk adımı onları sorgulamaktır."
✔️"Bu dünyayı unut, bu kursu unut."
✔️"Algı bir seçimdir, gerçek değildir."
✔️TANRI, şimdi hazır. Ama sen değilsin."
✔️Sevgi ve suç birarada var olamaz. Birini kabul etmek diğerini reddetmektir."
✔️"Aydınlanma, fark ediştir ; değişim değildir."
✔️"Sevginin saklayacağı ya da ayrı tutacağı sırları yoktur."
✔️"Ölüm tüm illüzyonların dayandığı temel illüzyondur."
✔️"Mucize seni uyandırmaz, sadece rüyayı görenin kim olduğunu gösterir."
✔️"TANRI'nın olmadığı hiçbir yer, hiçbir durum, hiçbir zaman yoktur."
✔️"Gerçekte hiçkimse sinirli olamaz."
✔️"TANRI'nın yarattığının alternatifi yoktur."


95
Karışık / Ynt: Suç!
« Son İleti Gönderen: BenSiz 23 Aralık, 2017, 17:21:24 »
Ve suçladığın için kendini affetmekle galiba...

Aynen...  :)
96
Mucizeler Kursu Metin Kitabı / Metin Kitabı Bölüm15. XI. Kurbanın sonu olarak Noel
« Son İleti Gönderen: BenSiz 23 Aralık, 2017, 17:20:48 »
Hıristiyanlığın ağır bastığı ülkelerde yarın Kutsal Gece kutlanacak, İsa'nın doğumu... Ben de Almanya'da yaşadığımdan dolayı her yıl Christmas/Weihnachten adıyla kutlanan ortamlara girer çıkarım. Alışveriş çılgınlığı haricinde gerçekten hoş bir dönem.
Tarihsel açıdan İsa hakkında bir çok anlatı, ikilem ve hikayeler var. Hangisi doğru hangisi yanlış diye teologlarla tarihçiler arasında hiçde hafife alınamayacak kavgalar mevcut. Eskiden merakımı çekerdi bu tür konular. Ne de olsa dünya odaklı ve zaman çizelgesi içinde gerçekliğe inanan bir zihinle bakıyordum hayata. Artık bu tür konular ve çekişmeler pek umrumda değil. Hatta, İsa ha yaşamış ha yaşamamış bile umrumda değil. Neden mi? Çünkü rüyanın içinde benim açımdan tek önemli şey uyanmak. Ve uyanmaya hizmet eden her şeye minnetle bakmaya hazırım. Eğer İsa'nın öğretisi (bu sadece bir adlandırma) bana çıkış yolunu gösterecekse onu gitmemek ahmaklık olur. Bu anlamda dinsel İsa değil ama Mucizeler Kursu'ndaki İsa ve öğreti bana oldukça fayda sağladı. Dolayısıyla Hısristiyanların kutladığı her şeye kursun penceresinden bakmak bir zevk haline geldi. Tıpkı Noel bayramı gibi. Kursu'n Noel'e yönelik uzunca bir paragrafı var. Bir kısmını sizlere çevirdim.

[...]
2. Noel işareti bir yıldız, karanlıkta bir ışıktır. Onu kendinin dışında değil, Cennette senin içinde parladığını gör ve onu MESİH'İN zamanının geldiğinin işareti olarak kabul et. O, hiçbir şey talep etmeden gelir. O, hiçkimseden herhangi türden bir fedakarlık istemez. O'nun MEVCUDİYETİNDE fedakarlık fikri tüm anlamını yitirir. Ve O'nun Ev Sahipliğinin bir olduğunu ve O'nun Birliğine yabancı düşüncenin orada O'na riayet edemeyeceğini kabul ederek O'nu zaten var olana davet etmen yeterli. Kutsallığın varlığı onu kuşatan kutsallığı yarattığından, O'na hoşgeldin demek için sevgi mutlak olmalıdır. Ev sahibi, O'nun koruduğu mükemmel Masumiyet kadar kutsal olduğu ve O'nun gücü onu koruduğu için, Mesih zamanında Tanrı'yı barındıran Ev Sahibi'ne hiçbir korku dokunamaz.

3. Bu Noel'de seni yaralayan her şeyi KUTSAL RUH'A teslim et. Kendinin tamamen iyileşmesine izin ver ki, iyilişmede O'NUN ile birleşesin ve bizimle beraber herbirimizi kurtararak kurtuluşumuzu birlikte kutlayalım. Hiçbir şeyi geride bırakma çünkü kurtuluş mutlaktır ve sen onu benimle birlikte kabul edersen benimle birlikte verirsin. Tüm acı, her kurban ve tüm küçüklükler bizim BABAMIZA olan ilişkimiz kadar masum ve onun gibi güçlü olan ilişkimizden yok olacaktır. Acı bize getirilecek ve bizim mevcudiyetimizde yok olacaktır, ve acı olmadan kurban olamaz. Ve kurbanın olmadığı yerde sevgi olmalıdır. [...]

[Mucizeler Kursu Metin Kitabı Bölüm15. XI. Kurbanın sonu olarak Noel - Çeviri: BenSiz]
97
Karışık / Ynt: Suç!
« Son İleti Gönderen: Rahşan 22 Aralık, 2017, 21:07:11 »
Ve suçladığın için kendini affetmekle galiba...
98
Karışık / Öfke
« Son İleti Gönderen: BenSiz 21 Aralık, 2017, 17:05:25 »
Öfke, suça karşı en etkili savunma mekanizmasıdır. Öfke, suçun dışarıda kalmasını sağlar. Diğeri suçludur, biz masum. Böylece suçun, kendi zihimizin dışarıya yansıttığı bir projeksiyon olduğunu sımsıkı örtbas etmiş oluruz. Ne kadar öfke varsa, suç o kadar ağırdır, bilinç altımızda bizleri ezen ve yüzleşmemizi zorlaştıran. Kendi zihnimizdeki suçluluk duygusunu dışarıya yansıtmamız, öfkenin asıl sebebidir. Öfkelenip başka birine kızmakla kendimizi geçici de olsa iyi hissederiz ama öfkenin sebebi kalır. O bizleri sürekli tekrar ve tekrar kızgınlığa, öfkenin içine çeker. Çünkü öfkelendiğimiz sürece doğruyu, hakikatı öğrenemeyiz. Neden? Diğeri suçludur dolayısıyla, bizim öfkemiz haklıdır.

99
Karışık / Suç!
« Son İleti Gönderen: BenSiz 21 Aralık, 2017, 16:40:10 »
Egoya göre en büyük günah aslında, kendimizi masum, suçsuz olarak görmemizdir. Egoya göre hiçkimse suçsuz değildir. Bu nedenle kendi cehennemsi yaşantımız için başkalarını suçlamaya adeta bayılırız. Bu durum özellikle aile ilişkilerinde baş gösterir. Bir anne çocuğunu, çocuk anne ve babasını, eşler birbirlerini suçlarken kendilerini nerdeyse Tanrı katında hissederler. Üstüne üstlük, karşı tarafın cezalandırılmasını Tanrı'ya havale ederek kendilerine masumiyetin yüzünü takarlar. Hani, benim gücüm yetmiyor o densizi, kötüyü, ahlaksızı, haksızı cezalandırmaya; Tanrım sen onu cezalandır diye bir de dua edilir.

Bu suçlama saçmalığı bir zihinde son bulmadıkça kişi ne iyileşir ne de etrafına faydalı biri olabilir. Kısır döngü içinde kendi kuyruğundan başlayıp kendini yiyen yılan misali kendi yaptığı cehenneminde gazabını çeker durur sürekli etrafına saldırarak. Kurs bize çıkış yolu olurken, suç yoktur; onu kafandan sil at derken, en derin yanlış inancımıza dokunmuş olur. İyileşme, suçu reddetmekle başlar.

100
Karışık / Arkadaşlarımla, ailemle ilişkilerim bozulmaya başladı!
« Son İleti Gönderen: BenSiz 14 Aralık, 2017, 18:11:57 »
Demek arkadaşlarınla, aile fertleri ile ilişkilerin bozulmaya başladı Mucizeler Kursu'nu uygulamaya başladığından beri. Ne bekledin ki? Sen zihinsel dönüşümün getirdiği yüzleşmelerle, sıkıntılarla, gerilimlerle, kaybolmalarla ve çalkantılarla aynı kalmadın ki, diğerleri aynı kalsın. Onların sana karşı değişmesi aslında kendinin ne kadar değiştiğinin göstergesi. Ama çoğumuz bu durumda endişelere kapılır, kendini suçlu hissetmeye başlar ve herhangi bir şekilde yaranmak için adeta psikolojik taklalar atar. Bu ama ilişkinin değişmesini direnç göstermeden kabul etmekten daha zor bir tepki. Ve dürüst değil. Ne kendine ne diğerlerine karşı.

BenSiz
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]