Mucizeler Kursu

Işık geldi. Açalım kapıları

Işık geldi

Bu günü, bizi dünyaya bağlayan bölünme görüngüsünü ele alarak başlayalım ve ışığın sırrına doğru yol alalım. Zihnimiz ikiye bölünmüş durumda: bir yanda hakikat, ışık ve sevgi diğer yanda yanılsama, karanlık ve korku.

Zihnimizin bu iki uzlaşmaz bölümlerini aşılmaz gibi görünen bir duvar ile birbirinden ayrı tutuyoruz. Her daim ve her yerde kendine karşı bir saldırı gören ve savunma duruşunda olan ego benliğimiz hakikatin ışığında yok olmaktan korkar. Bu yetmezmiş gibi kendimizi korku üzerine inşa ederken, algıladığımız acıyı da görmemek için bir duvar daha yaptık. Ego benlik böylece tüm varlığını korku üzerine kurarken, temeli bilincimize açılmasın diye bir perde daha çeker ve korku kaynağını örter. Mucizeler Kursu’nda birçok paragraf bunu belirtir:

Senin gizli köşe taşlarının en zifirisi suça olan inancını bilincinden uzak tutuyor. Bu zifiri karanlık ve gizli yerde çünkü senin onu ölüme mahkûm ederek TANRIOĞLUNA ihanet ettiğinin idraki yatar.
[Mucizeler Kursu OE, Metin Kitabı, Bölüm 13.II.3]

Çünkü kararmış bir zihin ışıkta yaşayamaz; o kendine orada olmayan ama olduğuna inandığı karanlık bir yer aramalı.”
[Mucizeler Kursu OE, Metin Kitabı, Bölüm 13.III.11]

…suça sarılmış ve suçsuzluğun karanlık bir reddi ile.
[Mucizeler Kursu OE, Metin Kitabı, Bölüm 14.VIII.1]

Bu duvar zorla yıkılmaz. Ancak sevginin ve merhametin ışığında çözülür ve zihnin korku temelini yok eder. Kurs bize bu duvarın yıkılışının yolunu gösterirken, ışığın olduğu istikamete rehberdir:

İçinde günaha ve yanılsamaya dair hiçbir anı içermeyen, tüm dünyanın unutulduğu bir yer var. Bir yer var, içinde zamanın terk ettiği ve ebediyetin yankısının duyulduğu. Orada bir dinlenme yeri var, öyle sessiz ki, TANRI olan BABAYI ve O’NUN OĞLUNU mutlu etmek için CENNETİN ilahisinden başka bir ses yükselmez. Her ikisinin yaşadığı yerde, her ikisinin anısı var. Ve onların olduğu yerde CENNET ve huzur var.
[Mucizeler Kursu OE, Metin Kitabı, Bölüm 29.V.1]

Budur zihnimizde sadece bir an kaldığımız yer, gerçek dünya TANRI bize eğilip bizi kendine yükseltmeden önce. Orası yanılsamaların içinde hakikatin yeridir:

Gizlediğin o yerde BABAN ile sevgi dolu hatıralarla birleşmekten başka bir şey istemiyorsun… Sadece bu yeri ara ve onu bulacaksın çünkü sevgi senin içinde ve seni oraya götürecektir.
[Mucizeler Kursu OE, Metin Kitabı, Bölüm 13.II.8,12]

Işık geldi. Açalım kapıları.